Belgijska policja przesłuchała we wtorek w Brukseli byłego prymasa Belgii, kardynała Godfrieda Danneelsa, w sprawie nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych katolickich wobec osób niepełnoletnich.
Emerytowanemu arcybiskupowi Mechelen-Brukseli, który w Belgii jednocześnie jest prymasem, zarzuca się, że zataił przypadki pedofilii w Kościele, chociaż wiedział, że dochodziło do nadużyć na tle seksualnym.
"Jego nazwisko pojawia się co najmniej w 50 dokumentach, z których wynika, że wiedział o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez księży" - powiedział rzecznik prokuratury.
Kardynał Danneels, który przez 30 lat stał na czele belgijskiego Kościoła, nie skomentował tych informacji.
24 czerwca funkcjonariusze policji weszli do pałacu arcybiskupiego w Mechelen pod Brukselą, gdy trwało tam posiedzenie konferencji episkopatu Belgii z udziałem nuncjusza apostolskiego. Hierarchów przetrzymywano w zamknięciu kilka godzin; zarekwirowano im prywatne i służbowe laptopy, telefony komórkowe oraz szereg dokumentów.
Ponadto policjanci weszli do katedry św. Rumbolda wpisanej na listę dziedzictwa UNESCO. Tam w krypcie dokonano wierceń w sarkofagach dwóch kardynałów, najwyraźniej podejrzewając, że ukryto w nich obciążające materiały. Rewizję przeprowadzono również w mieszkaniu kardynała Danneelsa.
Ta niespodziewana akcja policji wywołała wiele kontrowersji i protestów, w tym Watykanu. Natomiast niezależna komisja badająca skargi na przypadki pedofilii wśród duchownych w Belgii ogłosiła zbiorową dymisję.
Dziennik "Het Laatste Nieuws" doniósł we wtorek, że podczas akcji w archidiecezji Bruksela-Mechelen znaleziono dokumenty i zdjęcia ciał dwóch dziewczynek, ofiar osławionego pedofila Marca Dutroux. Według dziennika prokuratura zastanawia się, co tam robiły dokumenty, które powinny być w posiadaniu wymiaru sprawiedliwości, a nie Kościoła. Na razie nikt jednak nie potwierdził informacji gazety.
Po innych krajach kryzys związany z tuszowanymi przez lata przypadkami pedofilii dotarł więc także do Belgii. W kwietniu Benedykt XVI zdymisjonował biskupa Brugii Josepha Vangheluwe, który przyznał się do seksualnego wykorzystywania chłopca w latach 80. Prymas Belgii abp Leonard zapowiedział, że nigdy więcej nie będzie "milczenia i zatajania" skandalu pedofilii i zapewnił, że Kościół katolicki chce "odwrócić kartę".
W maju episkopat Belgii poprosił o wybaczenie za wszystkie przypadki pedofilii, których dopuścili się przedstawiciele Kościoła, a także za milczenie i brak odpowiedniej reakcji ze strony hierarchii.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.