Już półtora tysiąca dzieci na Sri Lance otrzymało stypendia szkolne sfinansowane przez Caritas Polska. Za tą konkretną pomoc podziękował w Radiu Watykańskim bp Harold Anthony Perera.
Dyrektor lankijskiej Caritas, a zarazem kierujący w tamtejszym episkopacie komisją sprawiedliwości, pokoju i rozwoju społecznego, wyraził nadzieję na dalszą współpracę polsko-cejlońską. Sri Lanka jest jednym z najbiedniejszych krajów Azji.
„Szczególną uwagę przywiązujemy do edukacji najmłodszych, ponieważ poziom analfabetyzmu na Sri Lance jest cały czas bardzo wysoki – powiedział cejloński hierarcha. – Wielu młodych chciałoby się uczyć, i to podstawowych umiejętności czytania i pisania. Jednak ich rodzin nie stać na opłacenie rachunków szkolnych. Dlatego prosiliśmy o pomoc międzynarodową, by poradzić sobie z tym problemem. Jednym z założeń programu edukacyjnego lankijskiej Caritas jest szacunek dla religii i przynależności etnicznej uczącego się dziecka. Do programu akceptujemy wszystkich, którzy bez naszej pomocy nie rozpoczną nauki.
Chciałbym bardzo szczerze podziękować Caritas Polska za hojne wsparcie naszego programu edukacyjnego realizowanego od kilku lat. Dzięki jej pomocy sfinansowaliśmy stypendia szkolne. Już ponad 1500 Lankijczyków na całej wyspie, w 11 diecezjach, mogło się uczyć dzięki waszemu wsparciu. To niewyobrażalna pomoc. Ufamy, że program ten będziemy mogli dalej realizować. Nasza przyszłość i wykształcenie młodych pokoleń po części związane są z polską pomocą. Stypendia przeznaczone są nie tylko dla dzieci z rodzin katolickich, ale też dla buddystów, hinduistów, muzułmanów i wszystkich innych potrzebujących” – mówił Radiu Watykańskiemu bp Perera.
Po wieloletniej wojnie domowej Sri Lanka zmaga się aktualnie z trudnym problemem pojednania narodowego. Choć katolicy są 8-procentową mniejszością religijną, to stanowią ważny element społeczny. Szanowani są za znakomite szkoły, liczne dzieła miłosierdzia i otwartość w dialogu z innymi religiami.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.