Kierownictwo Zjednoczonej Prawicy ustaliło strukturę przyszłego rządu

Kierownictwo Zjednoczonej Prawicy ustaliło strukturę przyszłego rządu; potwierdzono też rekomendację Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel po środowym spotkaniu władz Zjednoczonej Prawicy.

W środę wieczorem po ok. czterech godzinach zakończyło się spotkanie kierownictwa PiS, w którym udział wzięli liderzy koalicyjnych ugrupowań - Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro oraz Porozumienia - Jarosław Gowin.

W spotkaniu uczestniczyli prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MON Mariusz Błaszczak, wiceszef PiS Adam Lipiński, szef klubu PiS w mijającej kadencji Ryszard Terlecki.

Według polityków PiS jednym z głównych tematów spotkania był kształt przyszłego rządu. "Zakończyło się spotkanie Rady Koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy, czyli prezydium Komitetu Politycznego PiS poszerzonego o kierownictwa partii koalicyjnych. Rada potwierdziła swoją wolę i gotowość do kontynuacji wspólnej pracy w oparciu o założenia programowe programy Zjednoczonej Prawicy" - oświadczył Fogiel w rozmowie z dziennikarzami.

Dodał, że Rada potwierdziła rekomendację Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera w nadchodzącej kadencji parlamentu, a także "ustaliła strukturę przyszłego rządu". "Inne komunikaty będzie przekazywał już pan premier Morawiecki w ramach tworzenia rządu" - zapowiedział Fogiel.

Pytany, kiedy znane będą personalia ministrów, odparł, że "w przeciągu najbliższych dni". Dopytywany, czy w przyszłym tygodniu, odparł: "Są duże szanse, że w przyszłym tygodniu. Przed świętami jednak bym tak nie szarżował". "O personaliach będzie mówił premier Morawiecki; uzgodnienia co do rządu i jego struktury są dokonane" - podkreślił.

Wicerzecznik pytany był też czy nowa struktura Rady Ministrów różni się od dotychczasowej. "Nie da się dwa razy wejść do tej samej rzeki" - stwierdził Fogiel. Powtórzył jednocześnie, że o szczegółach informował będzie Morawiecki.

Fogiel był też pytany o nową umowę koalicyjną pomiędzy PiS, Solidarną Polską i Porozumieniem. "Takie sprawy jak umowa koalicyjna wymagają nawet fizycznego opracowania, więc dzisiaj jeszcze do podpisania umowy nie doszło. Dzisiaj mamy jasną deklarację woli kontynuowania tych prac, które trwały poprzednie cztery lata" - oznajmił.

Fogiel pytany o ewentualne zmiany w klubie parlamentarnym PiS i wicemarszałków stwierdził, że są to decyzje posłów, członków klubu parlamentarnego. "Rekomendacje na marszałków to kompetencje Komitetu Politycznego PiS; to nie było przedmiotem obrad dzisiejszego posiedzenia" - zaznaczył.

Dziennikarze pytali też rzecznika, czy podczas spotkania ustalono priorytety, jeśli chodzi o projekty ustaw i harmonogram prac legislacyjnych. Fogiel odpowiedział, że prace będą prowadzone w oparciu o program Zjednoczonej Prawicy. "Oczywiście w mocy pozostaje tzw. piątka na 100 dni, czyli pięć punktów, nad którymi rozpoczniemy prace w przeciągu pierwszych 100 dni od powołania rządu" - powiedział.

O tym, że w bieżącym tygodniu odbędzie się spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy, mówił w minionym tygodniu podczas wyjazdowego posiedzenia klubu PiS Ryszard Terlecki. "Tam zapadną decyzje co do składu przyszłego rządu" - oświadczył. Wówczas zapowiedziano, że klub PiS będzie rekomendował Elżbietę Witek na marszałka Sejmu, Stanisława Karczewskiego na marszałka Senatu, a Mateusza Morawieckiego na funkcję premiera.

Wybory parlamentarne, które odbyły się 13 października, wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

W Senacie Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 48 mandatów, Koalicja Obywatelska - 43 mandaty, KW Polskie Stronnictwo Ludowe - trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej - dwa.

W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń - Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska). Trzej ostatni są kojarzeni z opozycją, co powoduje, że wszystkie ugrupowania opozycyjne razem dysponują w Senacie większością 51 senatorów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PARTIE, PIS, RZĄD, WYBORY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
10°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
14°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
wiecej »