Pogrzeb ks. prof. Antoniego Lewka, twórcy Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, odbył się 24 lipca w Ostrowie Wielkopolskim. Ksiądz profesor zmarł 18 lipca w Warszawie po krótkiej chorobie w wieku 70 lat.
Mszy św. pogrzebowej w kościele NMP Królowej Polski przewodniczył kard. Zenon Grocholewski z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Obecni byli także abp Juliusz Paetz i bp Zdzisław Fortuniak.
Homilię wygłosił dziekan Wydziału Teologicznego UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński, który odwołał się do słów będących modlitwą często wypowiadaną przez ks. prof. Lewka „Jezu w Tobie żyję, Jezu w Tobie umieram, Jezu Twój jestem w życiu i śmierci”. Kaznodzieja stwierdził, że słowa te spinają całe życie zmarłego kapłana, który dawał świadectwo, że Bóg jest prawdziwą miłością.
Przypomniał, że ks. prof. Lewek był znany z kazań wygłaszanych po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu w kościele św. Stanisława Kostki. - Księże Antoni, dziękujemy Ci za to świadectwo, ale równocześnie modlimy się za Ciebie. Modlimy się o to, aby moc Boża otwarła niebo dla tego człowieka, który jako młody ksiądz wchodząc w kapłaństwo powiedział, że chce dawać świadectwo światu, że Bóg jest prawdą i miłością, a schodząc z tego świata wypowiedział: Jezu w Tobie żyję, Jezu w Tobie umieram, Jezu Twój jestem w życiu i śmierci – mówił kaznodzieja.
Z kolei kard. Grocholewski podkreślił, że z ks. Antonim łączyła go wieloletnia przyjaźń, ponieważ razem uczęszczali do Niższego Seminarium Duchownego w Gostyniu, a potem Wolsztynie oraz studiowali w Wyższym Seminarium Duchownym w Poznaniu i w tym samym dniu otrzymali święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka. Przypomniał, że dla ks. prof. Lewka bardzo ważna była ewangelizacja. – Śp. Antoni nie tylko ewangelizował przez słowo, katechezę, homilie, ale jeszcze bardziej przygotowywał ludzi do tej pracy. Mocno angażował się, by skłonić ludzi do tej ważnej misji, jaką jest ewangelizacja. Przygotowywał studentów do właściwego korzystania z mediów, właściwej ich oceny i do tego, by uczestniczyli w środkach masowego przekazu głosząc tam Chrystusa. Znany był z szerzenia kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki – powiedział hierarcha.
Za wielkie zaangażowanie w pracę naukową na UKSW dziękowali: prorektor ks. prof. Jan Przybyłowski, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński, doktorant Paweł Płatek. O szerzeniu kultu ks. Jerzego Popiełuszki mówił duszpasterz parafii św. Stanisław Kostki na Żoliborzu, ks. Czesław Banaszkiewicz.
W imieniu rodziny przemówił siostrzeniec Mirosław Falis, który zaznaczył, że ks. Antoni był przewodnikiem duchowym. - Wujek był dla nas wzorem pracowitości, skromności i serdeczności. Swoim zaangażowaniem w sprawy Kościoła i ojczyzny uczył nas patriotyzmu. Podziwialiśmy jego ciekawość świata, młodość ducha i sprawność umysłu – powiedział członek rodziny, który odczytał na koniec testament duchowy ks. prof. Antoniego Lewka spisany 25 czerwca 2010 r. Ksiądz profesor, będąc ciężko chorym, pożegnał się w testamencie z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami, dziękując także za troskę jakiej doświadczył w czasie choroby.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.