Pogrzeb ks. prof. Antoniego Lewka, twórcy Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, odbył się 24 lipca w Ostrowie Wielkopolskim. Ksiądz profesor zmarł 18 lipca w Warszawie po krótkiej chorobie w wieku 70 lat.
Ciało ks. prof. Antoniego Lewka spoczęło na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyły delegacje pracowników i studentów UKSW, Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, przedstawiciele PiS, liczni kapłani, parafianie z Kobylej Góry, gdzie ks. Lewek urodził się i odprawił Mszę św. prymicyjną, najbliższa rodzina i parafianie NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim.
Ks. prof. Antoni Lewek był kapłanem archidiecezji poznańskiej (ur. 1940, święcenia kapłańskie w 1963). Studia specjalistyczne w zakresie homiletyki odbył na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1967-1971) oraz w Institut fur Katechetik und Homiletik w Monachium (1971-1973). Od 1973 r. był etatowym pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (do 1999 Akademia Teologii Katolickiej) w Warszawie.
W latach 1983-1999 był kierownikiem Katedry Homiletyki ATK. W 1982-1997 (trzy kadencje) - przewodniczącym Sekcji Homiletów Polskich przy Komisji Episkopatu ds. Nauki Katolickiej. Od 2004 – był także etatowym pracownikiem Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie.
Był inicjatorem i organizatorem nowej specjalności studiów na Wydziale Teologicznym ATK: Teologii Środków Społecznego Przekazu. Od 2002 r. - dyrektor Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie. Inicjator i organizator (od 2009 - przewodniczący) Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Medialnej i Dziennikarskiej im. Jana Pawła II (PSEMiD). Opublikował ponad 300 publikacji naukowych – artykułów i książek.
Przez ponad 20 lat wygłaszał w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki, tysiące przemówień do pielgrzymów z kraju i ze świata. Publikował też książki i broszury o ks. Jerzym.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.