Japoński koncern Fujitsu zaprezentował we wtorek w Tokio komputery przeznaczone dla seniorów. Producent liczy na sukces podobny do tego, jaki osiągnęły w tej grupie społecznej proste telefony komórkowe, które kupiło już ponad 9 mln Japończyków.
Nowe "raku-raku pasokon" (super-łatwe komputery) mają funkcje, klawisze i menu specjalnie zaprojektowane dla osób powyżej 60. roku życia, które stanowią obecnie 30 proc. japońskiego społeczeństwa.
"Odsetek seniorów w społeczeństwie rośnie, jednak tylko 34 proc. z nich ma komputer w domu, podczas gdy u osób w przedziale wiekowym 20-59 lat odsetek ten sięga 81 proc." - zauważył przedstawiciel Fujitsu.
Komputery wyposażone są w ekran dotykowy, na którym wyświetlają się duże ikony najczęściej uruchamianych aplikacji. Myszka jest właściwie niepotrzebna - wystarczy dotknąć ekranu palcem, by uruchomić wyszukiwarkę internetową, obejrzeć zdjęcia, wysłać wiadomość czy wydrukować plik. Klawiatura jest również dużo czytelniejsza.
Podczas gdy Apple podbija japoński rynek dzięki iPadowi, komputerowi w kształcie tabliczki, Fujitsu marzy o tym, by jego nowe dziecko powtórzyło sukces tak zwanych "raku-raku phones". Są to proste telefony dla seniorów, które cieszą się ogromną popularnością; "raku-raku phone" wybrała połowa osób po sześćdziesiątce, która posługuje się telefonem komórkowym.
Aby zachęcić seniorów do zakupu komputera, Fujitsu reklamuje funkcję, za pomocą której można automatycznie przerzucić zdjęcia z "raku-raku phone" prosto do komputera.
Producent oferuje również naukę obsługi komputera w domu przez specjalnie wyszkolonych pracowników.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.