Niegdyś na własny domek letniskowy mogli pozwolić sobie tylko nieliczni z nas, podczas gdy reszta skazana była na okazjonalny wynajem. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na własne domki letniskowe, a materiałem który wybierają jest drewno. Zapytaliśmy Przemysława Balcewicza, dyrektora Eko Architektury, czyli wiodącej firmy w branży projektowania i wykonywania domków z drewna, o zalety tego rozwiązania.
Co sprawia, że domy z drewna stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród osób chcących zrealizować marzenie o własnym domku letniskowym?
-W przypadku naszej firmy Eko Architektura jest to bez wątpienia szybkość, z jaką to marzenie realizujemy. Czas realizacji każdego zamówienia jest niewielki, a gotowy do montażu domek wysyłany jest od razu po ukończeniu. Sam montaże jest nie tylko niedrogi, ale również tani. Chcielibyśmy też zaznaczyć, że drewno jest materiałem na tyle elastycznym, że wykonujemy wiele różnych projektów poza „zwykłymi” domkami: nasza firma przygotowuje również projekty takich konstrukcji jak altanki, garaże, czy nawet sauny. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, więc możemy doradzić zleceniodawcy tak, by ich wynik końcowy ich upragnionego projektu był zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny.
Wiele mówi się o korzystnym wpływie drewna jako materiału budowlanego na zdrowie. Jakie są przykłady takiego wpływu?
-Przede wszystkim warto mieć na uwadze specyficzną, naturalną wilgoć powietrza, jaką utrzymują w swoim wnętrzu domy z drewna. Drewno w naturalny sposób w wchłania w siebie cały nadmiar wilgoci i oddaje ją dopiero, wtedy gdy dane pomieszczenie się osuszy. Takiego mechanizmu nie uświadczymy natomiast w przypadku pomieszczenia w domku wykonanym np. z betonu. Warto również wspomnieć o tym, jak charakterystyczną domki letniskowe z drewna mają elektrostatyczności – drewno powstrzymuje gromadzenie tej energii, dzięki czemu powietrzu nie unoszą się drobinki kurzu i inne pyłki. Z tego powodu w domkach drewnianych szczególnie dobrze czują się alergicy. Nie zapominajmy również o olejkach eterycznych zawartych w drewnie, wpływających korzystnie na nasze drogi oddechowe, oraz kolorze zielonym, który jak dowiedli naukowcy, koi ludzki umysł i niweluje stres.
Można spotkać się z opinią, że domki letniskowe wykonane z drewna nie są zbyt wytrzymałe. Czy jest tak rzeczywiście?
-Jest to rzecz jasna nieprawdą, o czym świadczy między innymi tworzą, że ludzie od wiele lat tworzą trwałe budowle z drewna. Gdy do klasycznych technik korzystania z drewna dodamy jeszcze nowoczesne technologie takie jak te, którymi dysponuje Eko Architektura, powstaje niezwykłe trwały materiał budowlany. Należy przy tym pamiętać o kilku zasadach, które zagwarantują długą eksploatację domku:
Jeżeli będziemy pamiętać o tych złotych zasadach, to możemy mieć pewność, że domek posłuży nam przez wiele długich lat.
Ile zazwyczaj trwa montaż domku z drewna?
-Nasza firma ma duże doświadczenie w tej dziedzinie, zatem montaż większości projektów nie zajmuje więcej niż kilka dni. Dokładny czas zależy jednak od tego, jak duży jest domek. Najszybciej stawiane są domy z drewna o powierzchni nieprzekraczającej 7m2, gdyż wystarcza na to zaledwie jeden dzień. Na konstrukcje w przedziale do 20m2 trzeba z kolei zazwyczaj spędzić dwa dni. Od 20m2 do 36m2 powierzchni domy z drewna wymagają większego nakładu pracy, a ich zmontowanie zajmuje trzy dni, cztery dni poświęcamy zaś na domki do 45m2. Największe konstrukcje, czyli te mierzące do 60m2 lub 90m2 zajmują kolejno tydzień i dwa tygodnie. Eko Architektura stawia również i większe konstrukcje, ale w takich przypadkach czas trwania montażu podajemy dopiero po wstępnej rozmowie ze zleceniodawcą. To tyle, jeżeli chodzi o kwestię czasu montażu, natomiast sama produkcja poszczególnych elementów w przypadku standardowego projektu zajmuje od 2 do 6 tygodni.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.