Gotowe są już projekty tablic, które w Sejmie upamiętnią posłów i senatorów - ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia. Niewykluczone, że odsłonięcie tablic nastąpi 10 października - wynika z informacji uzyskanych przez dziennikarzy w Kancelarii Sejmu.
Dyrektor Biblioteki Sejmowej Wojciech Kulisiewicz powiedział w piątek dziennikarzom, że projekty dwóch tablic - jednej upamiętniającej wszystkich parlamentarzystów, którzy zginęli w prezydenckim samolocie i drugiej poświęconej marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu - "zostały przygotowane w wyniku zamkniętego konkursu, rozpisanego przez Kancelarię Sejmu".
"Prezydium Sejmu wybrało projekt autorstwa rzeźbiarza Jacka Martusewicza. Jest to też autor tablicy poświęconej parlamentarzystom, ofiarom II wojny światowej (która znajduje się w głównym hallu w Sejmie - PAP). Nawiązał w swoim projekcie do rozwiązań na tej tablicy - liternictwem i kolorystyką" - dodał Kulisiewicz.
Tablica poświęcona wszystkim parlamentarzystom, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, ma zawisnąć w pobliżu tablicy poświęconej pamięci posłów i senatorów poległych w II wojnie światowej. Ma być wykonana z białego marmuru, litery będą odlewane i patynowane. Znajdzie się na niej 18 nazwisk parlamentarzystów w kolejności alfabetycznej oraz napis: "pamięci posłów i senatorów Rzeczpospolitej Polskiej, ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku".
Centralnym punktem tej tablicy będzie godło - orzeł, który wisiał w saloniku prezydenckim w samolocie TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem. "Jest to rzadkość, że haftowany na materiale orzeł będzie umieszczony na kamiennej tablicy, w specjalnej próżniowej kasecie" - zaznaczył dyrektor sejmowej biblioteki. Ocalały z katastrofy wizerunek orła prezydent Bronisław Komorowski, jako marszałek Sejmu i wykonujący obowiązki prezydenta, otrzymał w maju podczas wizyty w Moskwie.
Tablica poświęcona Płażyńskiemu zostanie zamontowana przy marszałkowskim wejściu do sali posiedzeń Sejmu. Będzie ona mniejsza od tablicy upamiętniającej wszystkich parlamentarzystów i znajdzie się na niej napis: "pamięci Macieja Płażyńskiego, marszałka Sejmu w latach 1997-2001, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku".
"Z miejsca, gdzie ma zawisnąć tablica poświęcona marszałkowi Płażyńskiemu trzeba usunąć kratkę wlotu powietrza, ale technicznie nie jest to poważny problem" - dodał Kulisiewicz.
W kwietniowej katastrofie pod Smoleńskiem zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria i 94 inne osoby, w tym 18 parlamentarzystów: wicemarszałkowie Sejmu Jerzy Szmajdziński i Krzysztof Putra, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, posłowie: Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Izabela Jaruga-Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek-Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda, Edward Wojtas oraz senatorowie: Janina Fetlińska i Stanisław Zając.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.