Francja: Papieskie wołanie o powołania

Należy sobie życzyć, aby liczni młodzi nadal odkrywali w tym sanktuarium powołanie do porzucenia wszystkiego i szli za Mistrzem, który nigdy nie zawodzi – czytamy w papieskim przesłaniu na przypadający w niedzielę odpust w paryskiej katedrze Notre-Dame. W imieniu Ojca Świętego wystosował go nuncjusz apostolski we Francji abp Luigi Ventura.

Wspomniał on o problemie powołań, nawiązując do niedawnych święceń kapłańskich. W tym roku były one dramatycznie skromne. W całej Francji dla 95 diecezji wyświęcono jedynie 83 neoprezbiterów. Wierni tymczasem zawsze będą potrzebowali posługi kapłanów – przypomina papieskie przesłanie. Wskazuje ono również, że doskonałym obrazem naszej przyszłości, „jutrzenką Kościoła tryumfującego” jest Maryja Wniebowzięta. W niej lud pielgrzymujący znajduje przewodnika i oparcie dla swej nadziei – czytamy w przesłaniu Benedykta XVI.

We Francji pustoszeją także klasztory. Nie bez satysfakcji doniósł o tym Le Monde. Francuski dziennik przypisuje kryzys powołań nieumiejętności dostosowania się zakonów do potrzeb współczesnego świata. Odnotowuje jednak, że kryzysem nie są objęte zgromadzenia tradycjonalistyczne. Opactwo Fontgombault na przykład, gdzie do dziś sprawuje się przedsoborową liturgię, może się poszczycić rekordową liczbą 60 mnichów – zaznacza Le Monde.

Jak twierdzą cytowani przez dziennik francuscy duchowni, powodzenie tradycjonalistów związane jest z ewolucją, jaka dokonuje się w młodych osobach konsekrowanych. Zdaniem prowincjała asumpcjonistów, o. Benoît Grière, ci, którzy dziś wstępują do zakonu, chcą, by był to akt heroiczny, świadectwo. Z kolei według wiceprzewodniczącej Konferencji Zakonników i Zakonnic we Francji, młodzi katolicy pragną dziś większej wyrazistości, otwartego głoszenia Ewangelii. Pociągają ich bardziej surowe struktury i jasno określony tryb życia. U nas tego nie znajdą – przyznaje s. Florence de la Villéon ze Zgromadzenia Sacré Coeur. Zdecydowana większość francuskich zakonnic zrezygnowała po soborze z noszenia habitu czy welonu. Opowiedziały się za większą dyskrecją, która dziś już do młodych nie przemawia.

Ciekawym zjawiskiem, jakie odnotowują zarówno francuskie klasztory, jak i seminaria duchowne, jest coraz większa obecność osób obcego pochodzenia. W nowicjatach zgromadzeń żeńskich są one już większością, w męskich stanowią jedną trzecią nowicjuszy, zaś w seminariach 15 proc. kleryków.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
9°C Wtorek
dzień
11°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
5°C Środa
rano
wiecej »