Co czwarty Polak nie wie, czy dla osób w jego wieku są zalecane jakieś badania profilaktyczne, co dziesiąty Polak nie planuje ich wykonywać - wynika z sondażu, który przeprowadził instytut badawczy ARC Rynek i Opinia.
Badanie zostało zrealizowane w listopadzie 2019 roku w reprezentatywnej pod względem wieku, płci, wykształcenia i miejsca zamieszkania grupie 1002 osób, które wypełniały ankiety online.
Do braku wiedzy na temat tego, czy w danej grupie wiekowej zalecane są jakieś badania profilaktyczne, przyznało się 25 proc. respondentów. Bardziej nieświadomi w tym zakresie okazali się być mężczyźni - 28 proc., niż kobiety - 22 proc.
Największą świadomością na temat badań profilaktycznych wykazały się osoby powyżej 50 lat - 70 proc. z nich odpowiedziało twierdząco na pytanie o to, czy dla ich grupy wiekowej zalecane są jakieś badania medyczne. Drugą w kolejności była grupa osób w wieku 41-50 lat, gdzie na to pytanie twierdząco odpowiedziało 61 proc.
Najbardziej znanym badaniem profilaktycznym jest badanie piersi - na mammografię lub USG piersi wskazało 26 proc. respondentów. Na kolejnych miejscach znalazły się: cytologia (badanie profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy) - 19 proc. oraz badanie prostaty i morfologia - po 12 proc. Pozostałe badania, takie jak kolonoskopia (badanie w kierunku raka jelita grubego), badanie okulistyczne, w kierunku cukrzycy i chorób serca, wymieniło mniej niż 8 proc. respondentów.
Co ważne, jedynie 30 proc. badanych przyznało, że wykonało już wszystkie badania profilaktyczne zalecane dla swojego wieku, 29 proc. wykonało tylko część z nich, 32 proc. nie wykonało ich jeszcze, ale planuje to zrobić, a 9 proc. nie planuje w ogóle ich wykonywać. Największy odsetek tych, którzy nie planują robić badań profilaktycznych stwierdzono wśród 40-latków - 12 proc., z kolei w grupie 20-latków odsetek ten wyniósł jedynie 4 proc.
"Temat badań profilaktycznych jest o tyle istotny, że wykonując je można wykryć wiele chorób, których leczenie na wczesnym etapie jest dużo skuteczniejsze i dużo tańsze dla budżetu państwa" - skomentował dr nauk ekonomicznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP. Jego zdaniem zwiększenie świadomości Polaków na temat zalecanych dla danej grupy wiekowej badań profilaktycznych i zachęcenie ich do wykonywania tych badań byłoby dla kraju korzystne pod względem ekonomicznym w dłużej perspektywie czasowej.
"Wzrost świadomości społeczeństwa na ten temat nie jest jednak możliwy bez odpowiednich działań ze strony państwa i środowiska lekarskiego" - podsumował Czarnecki.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.