Przebywający z wizytą w Polsce patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I dokonał w środę konsekracji cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach (Podlaskie). Prawie 12 lat temu hierarcha poświęcił kamień węgielny pod budowę tej świątyni.
Była to wówczas jego pierwsza wizyta w Polsce. Obecnie jest on w naszym kraju po raz czwarty.
Wyświęcenie świątyni Zmartwychwstania Pańskiego odbyło się w rycie greckim, mimo pochmurnej i nieco deszczowej pogody w uroczystościach wzięły udział tłumy wiernych.
Wizyta w Siemiatyczach to początek pobytu patriarchy Bartłomieja I w województwie podlaskim, uważanym za centrum prawosławia w Polsce. Głównym punktem wizyty hierarchy będą dwudniowe uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce k. Siemiatycz, połączone z jubileuszem 300-lecia pierwszego cudu w tym miejscu.
Główne obchody odbędą się 19 sierpnia przed południem pod przewodnictwem właśnie patriarchy Bartłomieja I oraz metropolity Sawy, zwierzchnika Cerkwi w Polsce. Spodziewany jest w nich udział tysięcy wiernych. W środę wieczorem hierarchowie będą oficjalnie witani w sanktuarium, wezmą też udział w nabożeństwie.
Pierwszy raz Bartłomiej I przybył do Polski w październiku 1998 roku na zaproszenie polskiej Cerkwi i władz państwowych. Oprócz Warszawy odwiedził wówczas m.in. Białystok, Siemiatycze, Grabarkę, Częstochowę, Kraków i Oświęcim.
Po raz drugi patriarcha Konstantynopola był w naszym kraju w styczniu 2000 roku na zaproszenie marszałka Sejmu. Spotkał się wówczas m.in. z prezydentem i premierem oraz Polską Radą Ekumeniczną. Wystąpił też przed polskim parlamentem. Z trzecią krótką wizytą w Polsce Bartłomiej przebywał na początku czerwca 2003 roku. Głównym celem jego pobytu było uczestnictwo w międzynarodowym sympozjum ekologicznym w Gdyni.
Bartłomiej I (Dimitrios Archondonis) ma 70 lat, urodził się na należącej do Turcji wyspie Imbros. Patriarchą ekumenicznym Konstantynopola jest od 1991 roku. Już rok później z jego inicjatywy odbyło się pierwsze spotkanie zwierzchników Kościołów prawosławnych. Patriarcha jest też zaangażowany w rozwój dialogu z islamem i judaizmem. Wiele uwagi przywiązuje do spraw ochrony środowiska.
Biegle włada siedmioma językami. Ma tytuł doktora honoris causa wielu uczelni teologicznych i świeckich w USA, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach. W czasie wizyty w Polsce odbierze tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Współczesne patriarchaty prawosławne to przede wszystkim jednostki administracyjne. Zarządzane są przez patriarchów, czyli najwyższych duchownych dostojników. Mają nieformalną, honorową strukturę ich ważności, np. przy ich wymienianiu w czasie uroczystości religijnych. Patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I uznawany jest za "pierwszego wśród równych" (primus inter pares) wśród innych patriarchów.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.