X Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

X Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński wyruszy w sobotę 28 sierpnia z Placu Piłsudskiego w Warszawie. W tym roku trasę 6 tys. kilometrów szlakiem Polaków pomordowanych na Wschodzie pokona ponad 120 motocyklistów z całej Polski i z zagranicy.

Organizatorem X Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Tegoroczna trasa rajdu przebiegać będzie przez Litwę, Białoruś, Rosję, Ukrainę i Polskę. Motocykliści przejadą szlakiem miejsc pamięci pomordowanym na Wschodzie Polakom, m.in. przez Wilno, Mińsk, Mohylew, Katyń, Miednoje, Moskwę, Kursk, Charków, Bykownię, Kamieniec Podolski i Hutę Pieniacką, gdzie wezmą udział w międzynarodowym zlocie motocyklowym. Następnie przez Lwów wrócą do Warszawy.

X Rajd Katyński, jak co roku, rozpocznie uroczystość przygotowana przez Garnizon Warszawski Wojska Polskiego. Wyjeżdżających pożegna ks. Stanisław Żarski, administrator Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, a towarzyszyć im będą bliscy osób pomordowanych na Wschodzie oraz powstańcy Warszawy. W tym roku w Rajdzie Katyńskim udział weźmie rekordowa liczba uczestników. Na trzytygodniowy wyjazd zdecydowało się 127 osób, większość z nich pojedzie po raz pierwszy.

- Już po raz dziesiąty jedziemy na Wschód, aby spotkać się z żyjącymi tam Polakami, straszliwie doświadczonymi przez historię, którzy tak jak i my ogromnie kochają Polskę i tęsknią za nią. Chcemy oddać hołd pomordowanym na Wschodzie polskim bohaterom, odwiedzić miejsca dla nas Polaków najważniejsze - wyjaśnia Wiktor Węgrzyn, komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator.

Jednym z najważniejszych miejsc miejsce na trasie tegorocznego rajdu będzie teren lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem, gdzie 10 kwietnia br. miała miejsce katastrofa samolotu prezydenckiego. Wśród ofiar tej tragedii było 5 członków Komitetu Honorowego Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego: Ryszard Kaczorowski, Janusz Kurtyka, gen. Franciszek Gągor, Janusz Krupski i Maciej Płażyński.

Motocykliści złożą tam wieniec i oddadzą hołd tym, którzy zginęli. Stamtąd pojadą na groby polskich oficerów pomordowanych w katyńskim lesie.

Ważnym punktem Rajdów Katyńskich jest pomoc Polakom na Wschodzie, w tym polskim dzieciom i ich opiekunom. Dzięki zebranym datkom podczas zlotu motocyklowego organizowanego na Jasnej Górze Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński wsparł finansowo przyjazd białoruskich dzieci do Polski. Ufundowano także mundurki dla polskich harcerzy na Wschodzie, wyposażono w polskie książki kilkanaście bibliotek na Wschodzie. Dzięki ofiarom powstały dwa pomniki Jana Pawła II na Białorusi (w Szumielinie i Miorach). Na Wschód pojadą także zabawki i pluszowe misie przywiezione przez motocyklistów na jasnogórski zlot.

X Rajd Katyński zakończy się 18 września, ale oficjalna uroczystość powitania motocyklistów odbędzie się w sobotę, 2 października o godz. 12.00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Wcześniej o godz. 10.00 odprawiona będzie Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Szczegółowe informacje na stronie www.rajdkatynski.net.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
26°C Piątek
noc
24°C Piątek
rano
33°C Piątek
dzień
34°C Piątek
wieczór
wiecej »