Prezydent: Jestem wdzięczny wiceprezydentowi USA za to, że w Jerozolimie wspomniał o Polsce

Jestem wdzięczny wiceprezydentowi USA za to, że na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie wspomniał o Polsce - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

"Jestem ogromnie wdzięczny wiceprezydentowi USA Mike'owi Pence'owi, za to, że w swoim przemówieniu (podczas wystąpienia na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie - PAP) wspomniał o Polsce. Wspomniał, jak na terenach polskich zajętych przez hitlerowskich Niemców się działo, jak niszczono polską kulturę, jak zmieniano nazwy i (wyjaśnił - PAP) skąd się wzięła nazwa Auschwitz. Dlaczego ten obóz koncentracyjny miał taką nazwę w języku niemieckim" - powiedział Andrzej Duda, pytany na konferencji prasowej w Davos o ocenę Forum Holokaustu w Jerozolimie.

Prezydent podziękował też innym mówcom, którzy w Jerozolimie wspominali o "Polsce", "Polakach" i "ich męczeństwie podczas II wojny światowej".

"Proszę pamiętać, że trzy miliony z sześciu milionów ofiar Holokaustu to byli obywatele polscy, to byli Żydzi, którzy byli obywatelami polskimi. Dlatego tam (na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie - PAP) my powinniśmy mieć swoje ważne miejsce i ja o to zabiegałem, żeby móc tam wystąpić i móc powiedzieć o prawdzie tamtego czasu: że to byli obywatele Rzeczpospolitej, których pomordowano. Zginęło trzy miliony polskich Żydów i trzy miliony polskich obywateli, którzy nie mieli pochodzenia żydowskiego - podkreślił prezydent.

W jego ocenie straty Polski podczas II wojny światowej były ogromne - każda polska rodzina kogoś straciła, a wiele polskich rodzin żydowskiego pochodzenia zostało wymordowanych. "To była prawda, którą ja chciałem tam (w Jerozolimie - PAP) móc powiedzieć i pochylić głowę nad pamięcią pomordowanych. Uniemożliwiono mi to pomimo naszych zabiegów dyplomatycznych i nie udzielono mi tam głosu" - stwierdził Andrzej Duda.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
27°C Środa
noc
21°C Środa
rano
wiecej »