Trzeba odnowić dialog z Polską. Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce to dobra okazja, aby rozmawiać o transformacji polskiej gospodarki, unijnym budżecie, konkurencji i podatkach - mówi PAP źródło we francuskim MSZ.
"Francja jest zainteresowana pomocą Polsce w dokonaniu transformacji energetycznej i przejściu na gospodarkę niskoemisyjną. To dotyczy również sprzedaży technologii i budowy elektrowni atomowej" - dodaje rozmówca PAP, informując również o zainteresowaniu strony francuskiej rozwojem inwestycji w technologię produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Rozmowy na ten temat były już prowadzone w lutym 2019 r w Warszawie podczas spotkania ministra Le Maire'a z minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigą Emilewicz.
Minister Le Maire rozmawiał również o współpracy przy tym projekcie z minister Emilewicz oraz z ministrem gospodarki Niemiec Peterem Altmaierem w lipcu podczas spotkania Trójkąta Weimarskiego w Poznaniu na marginesie szczytu Bałkanów Zachodnich. Podpisano wówczas wspólne stanowisko w sprawie polityki konkurencyjności Unii Europejskiej.
Prezydent Francji Emmanuel Macron złoży swoją pierwszą wizytę w naszym kraju 3 i 4 lutego. Polska będzie 21 krajem z 27 krajów UE odwiedzonym przez prezydenta Macrona. "Francja chce otworzyć nowe obszary współpracy z jednym z głównych partnerów UE i podkreślić potrzebę ochrony wartości demokratycznych" - podsumowuje cel wizyty francuskiego prezydenta w Polsce rozmówca PAP.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.