Szkoła katolicka lekiem na całe zło?

O roli szkół katolickich, których w Polsce jest ponad 500, rozmawiali uczestnicy ogólnopolskiej konferencji dyrektorów szkół katolickich, która odbyła się wczoraj na Jasnej Górze.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Marek Mendyk apelował o zachowanie tożsamości tych placówek.

Hierarcha zapewnił, iż szkoły katolickie są ważną cząstką Kościoła, który bardzo na nie liczy. Prosił, aby „w tym powykręcanym świecie, zliberalizowanym, umiały zachować prawdziwy kręgosłup, o który upomina się zawsze Kościół, czyli to, co jest związane z wiarą, życiem moralnym, z poczuciem odpowiedzialności za naród i za Ojczyznę”.

Dyrektorzy zastanawiali się nad wychowaniem w procesie kształcenia. Zdaniem przewodniczącego Rady Szkół Katolickich ks. Adama Kostrzewy, wciąż wielkim wyzwaniem dla szkolnictwa katolickiego jest praca nad formowaniem świadomości o potrzebie wychowywania.

„Jak widzimy, wizja wychowania jest dziś ograniczana, traktowana wyrywkowo, a przecież poza wychowaniem według wartości ewangelicznych nie ma takiej koncepcji wychowania, która by promowała pełny rozwój człowieka. Dlatego naszym zadaniem jest to, aby według tych wartości kształtować młodzież w naszych szkołach, ale i uświadamiać o tym wszystkich rodziców i nauczycieli” - podkreślił ks. Kostrzewa.

Spotkanie poświęcone było przygotowaniu do nowego roku szkolnego, a uczestniczyło w nim kilkuset dyrektorów szkół i osób odpowiedzialnych za formację nauczycieli. Dyrektorzy omawiali m.in. nową podstawę programową sposób jej realizacji. Mówili o odpowiedzialności dyrektora oraz o wybranych przedmiotach szkolnych: WOS dla gimnazjum, języku polskim w klasach IV–VI w szkołach podstawowych i gimnazjum. Został także zaprezentowany projekt nowej strony Rady Szkół Katolickich – www.rsk.edu.pl.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał materiały na rok szkolny 2010/2011 zawierające wybrane teksty z nauczania Kościoła dla potrzeb formacyjnych i edukacyjnych nauczycieli i dyrektorów szkół katolickich.

Spotkanie uwieńczyła Msza św. pod przewodnictwem bp. Mendyka, w czasie której nastąpiło ponowienie Aktu Zawierzenia szkolnictwa katolickiego Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski.

W Polsce istnieje ponad 500 szkół katolickich różnego szczebla. Choć wciąż powstają nowe, nadal istnieje wielkie zapotrzebowanie na takie placówki.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
33°C Piątek
dzień
35°C Piątek
wieczór
30°C Sobota
noc
18°C Sobota
rano
wiecej »