Reklama

Czy nasze czasy potrzebują Boga

Pierwsze Stany Generalne Chrześcijaństwa odbędą się w Lille w dniach 23-25 września. Ich uczestnicy zastanawiać się będą, „czy nasze czasy potrzebują Boga”.

Reklama

Metropolita Lille, abp Laurent Ulrich wyjaśnia, że nadszedł czas, by chrześcijanie z różnych kręgów kościelnych weszli ze sobą w kontakt i dialog. Komentując prowokacyjny temat imprezy hierarcha podkreślił, że „nasze czasy nie potrzebują Boga bardziej niż poprzednie lub przyszłe” epoki, jednak indyferentyzm, jakim obecnie jesteśmy naznaczeni i który nie zadowala nikogo, stanowi dobra okazję, by o Bogu mówić. „Pewna liczba” ludzi współczesnych nosi w sobie pragnienie powrotu do życia wewnętrznego. W tej sytuacji chrześcijanie są gotowi wyjaśniać najgłębsze powody swego przylgnięcia do wiary i dawać o niej świadectwo.

- Nasze liberalne społeczeństwo nie zabrania o tym mówić, lecz jego zainteresowania są gdzie indziej: w tym, co natychmiastowe, materialne, krótkoterminowe. Nie wypełnia to jednak życia w sposób wystarczający. Pochłania, robi dużo hałasu, ale nie daje życia. Ludzie potrzebują odnaleźć wartości jako punkty odniesienia – uważa wiceprzewodniczący Konferencji Biskupów Francji.

Każdego dnia odbędą się dyskusje z udziałem wybitnych przedstawicieli Kościoła i życia społecznego, warsztaty, modlitwy i zgromadzenia plenarne. W czwartek 23 września tematem zgromadzenia będzie „obecność chrześcijańska w debacie publicznej”. W piątek 24 września uczestnicy Stanów Generalnych spróbują odpowiedzieć na pytania: „Czy potrzebny jest nowy sobór?” i „Czy nasze życie ma sens?”. Tematem przewodnim ostatniego dnia spotkania, w sobotę 25 września, będzie pytanie: „Czy ewangelizacja jest prowokacją?”.

- Wiem, że wielu chrześcijan jest obecnych i zaangażowanych w życiu społecznym. Robią wszystko, co mogą. Jeśli jednak motywem ich zaangażowania jest przylgnięcie do Chrystusa, to jasne jest, że dzisiaj trudniej jest o tym powiedzieć, a być naprawdę usłyszanym – wręcz niemożliwe. Ludzie pełnią więc swą służbę, ale milczą, gdy chodzi o świadectwo wiary. Czy można powiedzieć coś o swym zaangażowaniu, gdy mówi się o swej wierze? Czy naprawdę można mówić o wierze, która wyzwala to zaangażowanie? – pyta abp Ulrich.

W programie Stanów Generalnych jest także nauka modlitwy i medytacji oraz trwająca 9 godzin nocna modlitwa, nazwana "Nocą chrześcijańską", obejmując m.in. liturgię monastyczną, nabożeństwo prawosławną, śpiew pieśni Gospel i modlitwę z Taizé.

Stany Generalne odbędą się na Uniwersytecie Katolickim w Lille z inicjatywy tygodnika „La Vie”. Może w nich uczestniczyć każdy, kto zapisze się do udziału w nich za pośrednictwem strony internetowej tygodnika (http://www.lavie.fr).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama