Wobec procesów zachodzących w polskiej religijności szkolna katecheza staje się jedną z ważniejszych przestrzeni przekazu wiary – twierdzi Bogumił Łoziński. Poza tym w najnowszym "Gościu Niedzielnym":
Uczę się od wampirów. Katecheci są dla mnie bohaterami swego dzieła, naprawdę. Na matematyce, biologii czy historii nie ma takich emocji, jakie znajdziemy na lekcjach religii – mówi ks. Przemysław Kawecki w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem.
Matka. Matka umarła, opierając się o mnie… Słyszałam tylko, jak powiedziała: „Jezu”. Szukała wzrokiem obrazka Jezusa w koronie cierniowej. Taki obrazek miała zawsze gdzieś blisko siebie, w biurze, przy łóżku, wszędzie. Pocałowała obrazek. Pojawił się ksiądz, który udzielił jej namaszczenia. Matka nie odpowiadała, ale była świadoma. Potem straciła przytomność. Wzięła głęboki oddech. Lekarz i pielęgniarka spojrzeli na zegar. Była 21.05. Zrozumiałam, że Matka odeszła do Boga – opowiada s. Dismas, Misjonarka Miłości, w rozmowie z ks. Tomaszem Jaklewiczem.
Interesy międzynarodowe są górą. Polska jest krajem, który najlepiej poradził sobie w Unii Europejskiej z kryzysem. Z jednej strony dzięki dużej zaradności, przedsiębiorczości Polaków, ale także dzięki innym sprzyjającym okolicznościom. Własna waluta, osłabienie złotego sprawiło, że można było ten okres przejść znacznie łagodniej niż w krajach, które miały sztywne połączenie z euro – przekonuje Waldemar Pawlak w rozmowie z Tomaszem Rożkiem.
Grzybobranie. Lot prezydenta, całej generalicji i szefów ważnych instytucji do Katynia został potraktowany przez polskie służby jak wyprawa na grzyby. Podobną rangę ma śledztwo w sprawie katastrofy z 10 kwietnia – pisze Jacek Dziedzina.
Euro 2012 – co będziemy z tego mieli? Po ostatnich wyczynach kadry Franciszka Smudy chyba mało kto wierzy, że nasza reprezentacja osiągnie sukces na Euro 2012. Tym bardziej interesują nas pozasportowe efekty tej imprezy – nowe drogi, stadiony, lotniska. Ale i z tym będą problemy, zwłaszcza z drogami – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Raport NIK omawia Jarosław Dudała.
Ryż Pol Pota. Niedawny proces Czerwonych Khmerów w Kambodży był symbolicznym rozliczeniem z okrutną dyktaturą. Pierwszy raz w historii przed międzynarodowym trybunałem sądzono reżim komunistyczny – uważa Jacek Dziedzina.
Miliarderzy zbiednieją. Bill Gates i Warren Buffett, numer drugi i trzeci na liście najbogatszych ludzi świata, nawołują innych miliarderów do przekazania połowy majątków na cele charytatywne – pisze Edward Kabiesz.
Bakterie pany! Nie pierwszy raz naukowcy przekonali się, że bakterie potrafią przeżyć w każdych warunkach. I nie pierwszy raz rodzi to pytanie o życie na obcych globach – pisze Tomasz Rożek.
Jestem jak koncert fortepianowy. Mam takie stare sitko, lekko wygięte, pęknięty plastik. Ale to dla mnie najważniejszy przedmiot, bo pamięta ręce mojej żony. Teraz mam zupełnie inny dzień niż wtedy, kiedy żyła żona. Idę spać o 3–4 rano, wstaję o 11. Chyba że muszę załatwić coś ważnego. Od czasu jej śmierci, a to będzie trzy lata w listopadzie, nie byłem za granicą, najchętniej siedzę w domu. Tu wszystko jest takie jak za jej życia – zwierza się Wojciech Kilar Barbarze Gruszce-Zych.
Polska Jerozolima. To dziwne relikwie. Nie da się ich uczcić, ucałować – mówi Józefa Piechota o ziemi, przywiezionej w XII wieku z Jerozolimy do Miechowa. Na tej ziemi stanęła replika Bożego Grobu, do której przez wieki pielgrzymowali chrześcijanie, niemogący dostać się do pozostającego w rękach muzułmanów Bożego Grobu w Jerozolimie. Dziś ruch pielgrzymkowy w Miechowie zaczyna się odradzać – pisze Jarosław Dudała.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.