- Nie możemy spotkać się z rodziną i znajomymi, ale możemy przesyłać im zdjęcia i filmiki z życzeniami - zachęca rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. - Podzielmy się naszym świętowaniem w mediach społecznościowych dodając hasztag #Wielkanoc.
W ten sposób stworzymy wielki wirtualny stół wielkanocny, przy którym zmieści się każdy. Rzecznik Episkopatu podkreślił, że to pierwsze takie święta, gdy dla dobra nas samych oraz naszych rodzin i całego społeczeństwa, powinniśmy zostać w domu i świętować w gronie osób, z którymi mieszkamy.
- Nie oznacza to, że mamy w tym czasie być samotni i smutni - tłumaczy ks. Rytel-Andrianik. - Nowe technologie dają nam duże możliwości komunikacji w prosty sposób. Kontaktujmy się z naszymi rodzinami, składajmy sobie życzenia telefonicznie i on-line. W Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny przesyłajmy filmiki i zdjęcia z naszych domów i publikujmy je w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wielkanoc. Nie zastąpi to naszych bezpośrednich spotkań, ale w obecnej trudnej sytuacji pozwala utrzymywać nasze relacje. Jest to szczególnie ważne dla osób będących w izolacji i kwarantannie. Dzielmy się radością i nadzieją, którą przynosi zmartwychwstanie Jezusa.
Rzecznik KEP zachęcił również do łączenia się na modlitwie poprzez transmisje wielkanocnych Mszy świętych oraz do pobłogosławienia w domu pokarmów. - W tym roku, z powodu epidemii, w kościołach nie odbywa się obrzęd święcenia pokarmów. Księża biskupi poprosili, by ojciec rodziny lub inna osoba, odmówili przed wielkanocnym posiłkiem błogosławieństwo, którego formułę można znaleźć m.in. na stronach diecezjalnych i na stronie www.episkopat.pl. Możemy też odczytać fragment Ewangelii o zmartwychwstaniu Chrystusa. Zapraszam do włączenia się, za pośrednictwem mediów, w Niedzielę Wielkanocną w południe w modlitwę Regina Coeli z papieżem Franciszkiem, który udzieli całemu światu specjalnego błogosławieństwa "Urbi et Orbi".
Rzecznik Episkopatu poprosił, by w święta Wielkanocne pamiętać o osobach potrzebujących pomocy oraz modlić się w intencji ustania epidemii, chorych, zmarłych i ich rodzin oraz służb medycznych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.