Budka proponuje nowy termin wyborów

Bezpieczne wybory prezydenckie 16 maja 2021 r. z mieszanym sposobem głosowania i automatyczne ogłoszenie stanu klęski żywiołowej po 30 dniach trwania stanu epidemii - do główne założenia przedstawionej w poniedziałek propozycja lidera PO Borysa Budki.

Szef PO przedstawił w poniedziałek propozycję ws. wyborów prezydenckich, która - jak mówił - pozwoli przeprowadzić je bezpiecznie i zgodnie z konstytucją. "Bezpieczne wybory to część planu bezpieczna Polska" - zapewnił.

Jego zdaniem, propozycja Platformy pozwoli politykom skupić się na tym, co dziś najważniejsze, a więc zdrowiu, życiu i bezpieczeństwie ekonomicznym Polaków, a jednocześnie obniży temperaturę sporu politycznego. "To rozwiązanie ma jednak swoje granice. Tą granicą jest polska konstytucja. Nie pozwolimy, by bieżący interes tej czy innej partii spowodował zmiany ustawy zasadniczej" - oświadczył.

"Bezpieczne wybory to wybory 16 maja 2021 roku. Te bezpieczne wybory to wybory, w których bez zagrożenia życia i zdrowia każdy będzie mógł wziąć udział. Bezpieczne wybory to również mieszany sposób głosowania" - przekonywał szef PO.

Polityk zaznaczył, że to nie rząd, a Państwowa Komisja Wyborcza musi przeprowadzać wybory. Dlatego propozycja Platformy zakłada, że do maja 2021 r. PKW przygotuje Polskę na wybory tradycyjne i korespondencyjne, ale przy tym tajne, równe, powszechne i gwarantujące bezpieczeństwo tym, którzy biorą w nich udział.

"W tej propozycji może również mieścić się uzupełnienie tej formuły wyborczej o wybory internetowe, ale ta formuła może mieć miejsce tylko wówczas, kiedy będzie zapewniona pełna transparentność procedur wyborczych oraz pełne bezpieczeństwo" - mówił.

Zdaniem Budki, obok bezpieczeństwa równie ważne jest, by wybory były uczciwe. Jak mówił, oznacza to, że możliwość wzięcia udziału w wyborach będzie miał każdy, kto ma prawo wyborcze. "To do wyborcy będzie należał wybór formuły - korespondencyjnej czy tradycyjnej, ale nad bezpieczeństwem tradycyjnych wyborów w komisjach wyborczych będą czuwać eksperci, lekarze, epidemiolodzy tak, by każdy miał pewność, że oddając swój głos nie naraża swojego zdrowia lub życia" - mówił Budka.

Wyborcza propozycja PO zakłada pełną kampanię wyborcza. Jak mówił lider tej formacji, wybory to nie samo głosowanie, ale także możliwość poznania kandydatów i ich programów. "Proponujemy, by w sytuacji w której stan epidemii trwa powyżej 30 dni z automatu Rada Ministrów ogłaszała stan klęski żywiołowej" - oświadczył Budka. Według niego, pozwoli to na ciągłość władzy przewidzianej konstytucją. "To pozwoli również na to, by później, gdy epidemia ustanie, ustalić dobry kalendarz wyborczy, by zrobiła to PKW wspólnie z marszałkiem Sejmu w porozumieniu politycznym" - podkreślił szef PO.

Jak zaznaczył Budka, stan klęski żywiołowej to również odpowiedzialność Skarbu Państwa za ewentualne roszczenia. "Dziś bez tego stanu może się okazać, że jeżeli polscy przedsiębiorcy, ale również podmioty zagraniczne, będą kierować roszczenia w stosunku do Skarbu Państwa, to niestety, ale polski budżet tego nie wytrzyma. Dlatego proponujemy jasne, czytelne rozwiązania wpisane do specustawy z 2002 roku" - zaznaczył Budka.

"W sytuacji stanu klęski żywiołowej, a więc stanu nadzwyczajnego, limitowanie odpowiedzialności Skarbu Państwa i ograniczenie go do podmiotów, które w Polsce płacą podatki, to wytrąci rządzącym ostatni - co prawda nieprawdziwy - argument, który dotyczy stanu klęski żywiołowej, ale to również pozwoli ograniczyć te niepokoje w opinii publicznej" - podkreślił lider PO.

Budka zapowiedział, że zaproponuje spotkanie ws. tych propozycji liderom wszystkim ugrupowań parlamentarnych. "Wierzę, że gdy na chłodno każde ze stronnictw politycznych oceni ten plan, taka rozmowa będzie możliwa. W pierwszej kolejności zwracam się do naszych przyjaciół po stronie opozycyjnej" - mówił.

"Wierzę, że jesteśmy w stanie - w przypadku oporu części obozu Zjednoczonej Prawicy - zbudować większość z opozycją demokratyczną oraz częścią tych parlamentarzystów, którzy już sprzeciwiali się głosowaniu korespondencyjnemu w zaproponowanej przez PiS formule" - podkreślił Budka.

Na pytanie, jak PO zamierza przeprowadzić zaproponowane zmiany, skoro ich uchwalenie nastąpi już po 10 maja, Budka zwracał uwagę, że ustawa ws. wyborów korespondencyjnych znajduje się teraz w Senacie, zaś Senat może wprowadzić do niej "kompleksowe poprawki". "Nie chcę przesądzać, ale wielokrotnie Senat pokazywał, że potrafi naprawiać błędy legislacyjne Sejmu. Jest możliwość, by takie zmiany zostały wprowadzone jeszcze w maju tego roku, jeszcze przed terminem wyborów, które zostały wyznaczone" - mówił.

Jak dodał, jeżeli poprawki Senatu nie zostaną w Sejmie odrzucone, wówczas "cały proces wyborczy" rozpocznie się w 2021 r.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PARTIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • yarpenz
  20.04.2020 13:03
  Nie jest to propozycja idealna, ale jak do tej pory najbardziej realistyczna z tych które się pojawiły. Jestem przeciwnikiem głosowania elektronicznego, ale może to być najsensowniejsza opcja na czas pandemii. Głosowanie to nie tylko fizyczna obecność wyborców w lokalu wyborczym, ale także członkowie komisji wyborczych którzy muszą zostać przeszkoleni i muszą pracować razem aby przeliczać głosy.

  Jedno nie ulega wątpliwości: niezależnie od tego co obieca rząd, nie ma w Polsce na tą chwilę możliwości technicznych aby przeprowadzić głosowanie korespondecyjne. Rząd odebrał prawo druku kart wyborczych PKW, ale ustawa pozwalająca wykonanie tego rządowi jest nadal w Senacie. Wszystkie działania wicepremiera Sasina, związane z organizacją wyborów, nie mają obecnie podstaw prawnych. Zostało mniej niż trzy tygodnie do wyborów, a

  TVP często przywoływała przykład Szwajcarii, oczywiście manipulując i kłamiąc, gdyż tutaj referendum federalne w maju zostało natychmiast odwołane po pojawieniu się zachorowań. Tylko, że w tym kraju karty do głosowania *muszą* zostać dostarczone najpóźniej trzy tygodnie przed wyborami. Wyborcy mają trzy tygodnie aby kartę odesłać, osobiście wrzucić do skrzynki w lokalnym urzędzie lub oddać do urny w dniu wyborów. I mówimy o kraju, który mają jedną z najsprawniej funkcjonujących administracji i poczt na świecie, istnieją już wypracowane od dekad mechanizmy powszechnej organizacji wyborów korespondecyjnych, a urzędy cieszą się dużo większym zaufaniem. Nie wspomnę o tym, że rząd federalny ma charakter multi-partyjny, od lewa do prawa, więc nie jest groźna sytuacja gdy wybory organizuje rząd kontrolowany przez jedną partię. Albo co gorsza zastępuje samorządy komisarzami, gdyż te nie były w stanie zorganizować pracy komisji.
 • OLO40
  20.04.2020 13:53
  MSZ59 w Polsce nie ma żadnego stanu nadzwyczajnego, klęski żywiołowej. Zatem artykuł konstytucji RP na który się pan powołuje nie ma mocy zastosowania. Gdyby podciągać epidemie COVID-19 pod stan klęski żywiołowej, to musielibyśmy nigdy z tego stanu nie wyjść albowiem co roku taki stan musiałby zostać wprowadzony ze względu na panującą grypę przez która tysięce osób jest hospitalizowanych a setki umiera!
 • Lucjan_Biel
  20.04.2020 14:27
  Lucjan_Biel
  Ja mam nadzieję, że panowie Budka i Gowin jeszcze trochę się pobawią, a pan Kaczyński odczeka, rozłoży ręce i powie - No nie dogadali się, a ja byłem gotów poprzeć. I tak 10 maja odbędą się normalne wybory w lokalach wyborczych. Kto zechce to pójdzie, kto nie zechce nie pójdzie. Pan Duda przejdzie w I turze i będzie pozamiatane.
  A chłopcy niech się dalej bawią w piaskownicy.
 • podajnik
  21.04.2020 00:10
  @OLO40 - to jest dobre pytanie. Po co PiS miałby fałszować wybory jeśli Duda zdecydowanie prowadzi. Żeby był przekręt to po pierwsze musi pojawić się motyw, potrzeba. To nie Rosja w której Putin jedyne na co musi uważać to by nie przekroczyć 100%.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
13°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
12°C Niedziela
noc
10°C Niedziela
rano
wiecej »