Uroczyste obchody dziewiątej rocznicy zamachów terrorystycznych 11 września 2001 roku na USA rozpoczęły się w sobotę rano (czasu miejscowego) w Nowym Jorku. Rocznica ataków zostanie również upamiętniona w siedzibie Pentagonu w Waszyngtonie oraz w Pensylwanii.
W Nowym Jorku tradycyjnie już uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.46 rano (czasu lokalnego), czyli dokładnie wtedy, kiedy dziewięć lat temu pierwszy samolot rozbił się o północną wieżę World Trade Center na Manhattanie. Drugi samolot uderzył w południową wieżę o godz. 9.03. Chwile te uczczono minutą ciszy.
Jak w poprzednich latach, na placu obok tzw. Strefy Zero, czyli miejsca, na którym stały do 11 września 2001 gmachy WTC, odczytano kolejno nazwiska wszystkich 2 752 ofiar zamachu. Uroczystość rozpoczęli wiceprezydent USA Joe Biden i burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg.
W Strefie Zero w otoczeniu krewnych ofiar chór zaintonował amerykański hymn. Członkowie rodzin i przyjaciele trzymali zdjęcia swoich bliskich, którzy ponieśli śmierć w zamachach.
Prezydent USA Barack Obama bierze w sobotę udział w ceremonii pod Pentagonem, gdzie rozbił się trzeci z porwanych przez terrorystów samolotów, zabijając ponad 180 osób.
Uroczystości rocznicowe mają również odbyć się w Shanksville w Pensylwanii, gdzie 11 września rozbił się czwarty samolot, kiedy jego pasażerowie, wiedząc już, co stało się z trzema innymi porwanymi maszynami, wdali się w walkę z terrorystami. W obchodach w Pensylwanii uczestniczą małżonki obecnego i poprzedniego prezydenta USA: Michelle Obama i Laura Bush.
W tle tegorocznej rocznicy zamachów, w Stanach Zjednoczonych toczy się debata wokół budowy centrum muzułmańskiego i meczetu w pobliżu Strefy Zero. Zwolennicy i przeciwnicy tej inicjatywy zapowiedzieli na sobotę manifestacje.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.