Władze Korei Płd. nie zgłosiły dotąd żadnego przypadku zakażenia koronawirusem w czasie wyborów parlamentarnych 15 kwietnia, określanych jako pierwsze w tym kraju ogólnonarodowe głosowanie w czasie poważnej epidemii - poinformowała w czwartek agencja Yonhap.
Swoje głosy w wyborach oddało ponad 29 mln Koreańczyków, co przełożyło się na frekwencję 66,2 proc. - najwyższą odnotowaną w Korei Południowej od 28 lat.
W czasie wyborów stosowano nadzwyczajne środki ostrożności. Lokale wyborcze były dezynfekowane, a wyborcy musieli nosić maseczki ochronne, poddawać się pomiarowi temperatury, odkażać ręce i zakładać plastikowe rękawiczki przed głosowaniem.
Osoby z podwyższoną temperaturą ciała kierowane były do osobnych stanowisk, które dezynfekowano po każdym użyciu. Dla osób zakażonych koronawirusem przewidziano możliwość głosowania z miejsc, w których przebywają, lub w wyznaczonych lokalach wyborczych.
Pandemia uniemożliwiła natomiast oddanie głosów wielu spośród uprawnionych Koreańczyków mieszkających za granicą. Z powodu środków prewencji wprowadzonych przez inne państwa koreańska komisja wyborcza zawiesiła możliwość głosowania w 91 ambasadach i konsulatach w 55 krajach i regionach świata.
Wybory wygrała rządząca, liberalna Partia Demokratyczna (MPK), która wraz ze związanym z nią ugrupowaniem zdobyła 180 spośród 300 mandatów w jednoizbowym Zgromadzeniu Narodowym.
Korei Płd. udało się powstrzymać lawinowy wzrost liczby zakażeń bez stosowania powszechnych, odgórnych zakazów wychodzenia z domów. W czwartek po raz pierwszy od 18 lutego władze nie zgłosiły ani jednej nowej infekcji lokalnej. Potwierdzono natomiast cztery przypadki przywleczone z zagranicy.
W kraju wykryto już łącznie 10 765 przypadków koronawirusa, a 247 osób zmarło. Jeszcze na przełomie lutego i marca w Korei Płd. codziennie zgłaszano po kilkaset nowych zakażeń.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.