Pierwsza państwowa wizyta papieża w historii Wielkiej Brytanii rozpocznie się 16 września. Brytyjskie media poświęcają wiele uwagi temu wydarzeniu, ale koncentrują się przede wszystkim na „ciekawostkach”. Natomiast wierni uważają, że papieska wizyta może dowartościować religię i duchowe wartości.
Na pierwsze stronie „The Guardian”, zamiast zdjęcia Benedykta XVI i tekstu o papieskiej wizycie, znaleźć można dużą fotografię George’a Michaela i informację o wczorajszym wyroku sądu w Londynie, który skazał muzyka na 8 tygodni więzienia za stworzenie niebezpiecznej sytuacji na drodze, gdy prowadził pojazd pod wpływem narkotyków. Dziennik nie pomija wprawdzie tematyki kościelnej, ale robi to w specyficzny dla siebie sposób. Na pierwszej stronie w niewielkiej kolumnie znajduje się artykuł zatytułowany „Księża-pedofile wciąż odgrywają aktywną rolę w Kościele”. Gazeta podkreśla, że ponad połowa z osadzonych w więzieniach za pedofilię księży w Anglii i Walii, wciąż pozostaje w kapłaństwie a kilkoro z nich otrzymuje finansowe wsparcie od władz kościelnych. „Wzmaga to pytania o realność kościelnego zaangażowania w ochronę dzieci i kładzie się cieniem na początku papieskiej wizyty” – pisze „The Guardian”.
Artykuł jest pokłosiem wczorajszego programu w telewizji Channel4, poświęconego skazanym za pedofilię księżom, którzy wciąż należą do stanu kapłańskiego. Tymczasem, zwraca uwagę „The Guardian”, że zgodnie z zaleceniami Raportu Nolana powinni oni zostać przeniesieni do stanu świeckiego. Raport Lorda Nolana został przygotowany w 2001 r. na zlecenie ówczesnego arcybiskupa Westminsteru kardynała Cormaca Murphy’ ego-O’Connora. Dotyczył nadużyć w łonie Kościoła katolickiego w Anglii i Walii. Kościół zgodził się z zawartymi w dokumencie zaleceniami, zgodnie z którymi, każdy kapłan skazany na co najmniej rok więzienia za pedofilię, miałby być przenoszony do stanu świeckiego. Tymczasem, jak twierdzi „The Guardian”, co najmniej 14 z 22 kapłanów, którzy przebywali w więzieniu, wciąż należy do stanu duchownego, a nazwiska 10 z nich pojawią się w oficjalnym roczniku Kościoła katolickiego w Anglii i Walii.
Dopiero na 33. stronie tego dziennika znalazł się artykuł, w którym Terry Philpot podkreśla, iż skandale seksualne są niepokojące, ale nie można zapominać o dobrych dziełach Kościoła. „Taki zaciemniony obraz katolicyzmu przysłania jego prawdziwą naturę” – stwierdza autor. Zwraca uwagę, że działania Kościoła, do którego należy miliard wyznawców, prowadzone są we wszystkich krajach i kulturach. Kościół działa na rzecz zwalczania ubóstwa, nierówności, promocji sprawiedliwości społecznej i włącza się do walki ze zmianami klimatu. Autor przyznaje, że rana skandali seksualnych będzie się goiła wiele lat, ale poza gniewem, bólem i nagłówkami gazet, są niewypowiedziane dzieła poszczególnych katolików: świeckich, duchownych i zakonników, których praca rzeczywiście wyraża jedną prawdziwą wiarę” – stwierdził Terry Philpot w „The Guardian”.
Dzisiaj wieczorem program drugi państwowej telewizji BBC nada kontrowersyjny film dokumentalny nt. Benedykta XVI, przygotowany przez Marka Dowda, byłego dominikanina. Przeciwko emisji tego materiału na dzień przed papieską wizytą protestował m.in. przewodniczący szkockiego episkopatu, kard. Keith O’Brien.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.