Reklama

KWK Wujek-Śląsk w rocznicę katastrofy

Każda tragedia to wstrząs, z którego powinna wypływać refleksja - mówił w sobotę podczas mszy w pierwszą rocznicę katastrofy w rudzkiej kopalni Wujek-Śląsk bliski współpracownik metropolity katowickiego, abp. Damiana Zimonia, ks. Arkadiusz Wuwer.

Reklama

W wyniku wybuchu metanu, który nastąpił w rudzkiej kopalni 18 września 2009 r. 1050 m pod ziemią, zginęło 20 górników, a ponad 30 zostało rannych. Była to jedna z największych w ostatnich latach tragedii w polskim górnictwie. Rocznicową mszę w intencji ofiar tragedii odprawiono w kościele Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach.

"Tragedia powinna budzić ludzi wierzących do działania. Pismo Święte wzywa do obserwowania świata, do odczytywania znaków czasu, które Pan Bóg chce nam przekazać. Dlatego też każda tragedia to wstrząs, z którego powinna wypływać refleksja. Ona oczyszcza nas i nasze myślenie - skłania do spojrzenia na życie z perspektywy wiary" - mówił do zgromadzonych ks. Wuwer.

Przestrzegł też przed pokusą spłycania owej refleksji i traktowania jej jako kary zesłanej przez Boga. "Życie zmienia się, ale się nie kończy. Niech mimo smutku będzie w was nadzieja, chrześcijańska pewność zmartwychwstania" - dodał ks. Wuwer.

Jego kazania wysłuchało kilkuset zgromadzonych w kochłowickiej świątyni wiernych - wśród nich rodziny zmarłych oraz delegacje górników śląskich kopalni, samorządowcy, związkowcy i mieszkańcy okolicznych miast.

Przed krzyżem stojącym przed kopalnią Wujek-Śląsk w pierwszą rocznicę katastrofy w tym zakładzie zapłonęły w sobotę w południe dziesiątki zniczy. Bliscy i koledzy ofiar tej katastrofy wspominali bliskich i prosili by pamiętać o nich również w przyszłości.

W wyniku wybuchu metanu, który nastąpił w rudzkiej kopalni 18 września 2009 r. 1050 m pod ziemią zginęło 20 górników, a ponad 30 zostało rannych. Była to jedna z największych w ostatnich latach tragedii w polskim górnictwie. Rocznicową mszę w intencji ofiar tragedii odprawiono w kościele Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach, potem uroczystości przeniosły się przed kopalnię.

Jak mówił przed kopalnianym krzyżem proboszcz kochłowickiej parafii ks. Jerzy Lisczyk, dokładnie przed rokiem w tym miejscu nastała chwila bardzo trudna dla górniczej braci. "Niektórzy zostali tu i zostawili swoje życie ziemskie, niektórzy odwiezieni do szpitala potem odeszli do Pana, ale niektórzy wrócili do życia, są pośród nas. Przypominamy to sobie dzisiaj, bo po ludzku przypomnieć trzeba" - podkreślił.

Przed kopalnią, prócz rodzin zmarłych i oficjalnych delegacji zjawiło się wielu górników, którzy wspominali kolegów, przyjaciół. Niektórzy z nich brali udział w akcji ratunkowej. Jeden z nich, dwudziestokilkuletni, mówił dziennikarzom, że czuł się wtedy, jakby się dowiedział, że zginęli jego bracia. "Znamy się, jesteśmy jedną wielką górniczą rodziną na Śląsku, mieszkamy w górniczych miastach, wszyscy się znamy. Trzeba pamiętać o tych ludziach. Poświęcili swe życie za pracę, aby rodzina miała dobrze" - zaznaczył.

Dwoje młodych ludzi przyszło też pod krzyż zapalić znicz za wujka. "To jest ciężki dzień, ale lżej się go przechodzi razem, jak jest większa uroczystość. To pomaga bliskim, bo nie jest się samemu, tylko jest jakieś wsparcie" - mówiła siostrzenica zmarłego. Po złożeniu wieńców i modlitwie przed kopalnianym krzyżem wielu uczestników uroczystości umawiało się przy samochodach - uzgadniali trasy po śląskich cmentarzach, na których zamierzają odwiedzić groby zmarłych przed rokiem w katastrofie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama