„Większość krajów afrykańskich nie posiada odpowiedniej bazy sanitarnej, aby skutecznie zmierzyć się z pandemią” – uważa Damiano Renzi, szef Fundacji Soleterre, która realizuje projekty w dziedzinie ochrony zdrowia oraz kursy formacyjne w Afryce Zachodniej, dotyczące pandemii. W ostatnim czasie fundacja otrzymała na ten cel 50 tys. Euro od Konferencji Episkopatu Włoch
W ciągu najbliższych czterech miesięcy zostanie opracowany szczegółowy plan działania. Fundacja zamierza wyposażyć zakłady opieki zdrowotnej na kontynencie w sprzęt ochronny dla personelu medycznego oraz podstawowe narzędzia terapeutyczne. Ponadto, mając na względzie profilaktykę, szkoli personel socjalny i medyczny w zakresie wiedzy na temat rozprzestrzeniania się pandemii oraz jej skutków.
W obecnej chwili działania fundacji obejmują głównie dwa szpitale: w Maroku – szpital dziecięcy w Rabacie, w którym co roku leczy się ponad 100 tys. pacjentów oraz na Wybrzeżu Kości Słoniowej – szpital uniwersytecki w Treichville, który został wyznaczony do opieki nad osobami zarażonymi koronawirusem.
Ponadto, już w 2015 roku została stworzona platforma internetowa dla telemedycyny, na której odbywał się kurs szkoleniowy z zakresu psychologii klinicznej, skierowany do lekarzy i psychologów afrykańskich.
Fundacja Soleterre działa od 2003 roku w ramach regionalnego programu w dziedzinie ochrony zdrowia w Afryce Zachodniej. Realizuje obecnie projekty w Maroku, na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz w Burkina Faso. W każdym z tych krajów Fundacja pracuje w ramach lokalnych partnerstw na poziomie instytucji krajowych oraz z organizacjami reprezentującymi społeczeństwo obywatelskie. Oferuje pomoc medyczną i psychologiczną, opiekę nad chorymi dziećmi i ich rodzinami, lekarstwa oraz urządzenia medyczne, a także szkolenia na miejscu i na odległość dla pracowników socjalnych oraz personelu medycznego.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.