Trasa turystyczna w podziemiach krakowskiego Rynku

Kraków wzbogacił się o kolejną dużą atrakcję turystyczną - w piątek wieczorem w podziemiach Rynku Głównego zostanie otwarta ekspozycja muzealna i trasa turystyczna "Śladami europejskiej tożsamości Krakowa".

Podziemna wystawa, będąca w istocie parkiem archeologicznym, ukazuje rolę Krakowa w średniowiecznej Europie, wraz z jego ponad 800-letnią tradycją handlu i rzemiosła. Prezentuje odnalezione przez archeologów pozostałości przedlokacyjnej wczesnośredniowiecznej osady i cmentarzyska, a także fragmenty późniejszej zabudowy Rynku z czasów Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego.

Ponad cztery metry pod powierzchnią Rynku zwiedzający mogą zobaczyć pozostałości najstarszych świeckich budowli Krakowa wraz ze średniowiecznymi brukami i reliktami wodociągów, a także zachowane do dziś mury Małej i Wielkiej Wagi oraz Kramów Bogatych, w których średniowieczni kupcy sprzedawali swoje towary.

Na ekspozycji zgromadzono ok. 700 najciekawszych przedmiotów codziennego użytku, wybranych spośród kilku tysięcy znalezionych podczas badań pod Rynkiem.

"Kraków zyskuje nową atrakcję turystyczną, najnowocześniejsze w Polsce muzeum. Muzeum, które pokazuje historię językiem XXI wieku" - powiedział PAP prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. "Jest to historia Krakowa przedlokacyjnego i okołolokacyjnego. Jesteśmy w autentycznych murach Krakowa XIII i XIV wieku, gdy Rynek był prawie cztery metry niższy niż obecny" - dodał.

Podziemne muzeum powstało w efekcie badań archeologicznych, które rozpoczęły się w 2005 r. na krakowskim Rynku w związku z wymianą jego nawierzchni. Archeolodzy przebadali wówczas ok. 22 arów w otoczeniu Sukiennic, czyli ok. 5 proc. całej powierzchni Rynku.

W ciągu ostatnich pięciu lat na badania archeologiczne, remont podziemi Rynku i urządzenie tam ekspozycji wydano ok. 52 mln zł, z czego 16 mln zł to wsparcie zewnętrzne z funduszy UE i rządu. Inwestorem był krakowski Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, a ekspozycję przygotowało konsorcjum TRIAS w składzie: TRIAS S.A., Fabryka Dekoracji, No Label i Art FM.

Przy tworzeniu ekspozycji wykorzystano nowoczesne techniki multimedialne, służące do prezentacji obrazów, filmów fabularyzowanych, dźwięków i animacji, które tworzą iluzję tętniącego życiem średniowiecznego Krakowa. Jedną z atrakcji jest ekran z pary wodnej, czyli taki, przez który można przejść, a na którym jednocześnie wyświetlane będą sceny z krakowskiego Rynku sprzed 700 lat.

Dla ponad 500 eksponatów stworzono ich animowane odwzorowania w technologii 3D; po obejrzeniu oryginału będzie więc można przybliżyć na ekranie dotykowym komputerową kopię przedmiotu i zobaczyć z różnych stron jego trójwymiarowy obraz.

"Zastosowanie nowoczesnych technologii to znakomite narzędzie do przekazania wiedzy historycznej. Oddziaływanie na zmysły i interakcja ze zwiedzającym pozwala lepiej zapamiętać poszczególne części ekspozycji" - ocenia dr Cezary Buśko, szef zespołu archeologów, którzy po zakończeniu badań czuwają nad stroną merytoryczną wystawy.

W podziemiach zainstalowano też: ekran pokazujący obraz z czterech projektorów w zakresie 190 stopni, 37 ekranów dotykowych, pięć urządzeń holograficznych 3D do prezentacji trójwymiarowych rekonstrukcji budynków, 25 ekranów plazmowych i 13 LCD, 27 projektorów multimedialnych, 64 kamery, wiele innych urządzeń specjalistycznych i łącznie 28 km kabli.

Całość multimediów obsługiwana jest przez systemy cyfrowy. W dowolnym momencie wszystkie ekrany można przełączyć na nadawanie obrazu z jednego źródła, np. by relacjonować imprezy odbywające się na powierzchni Rynku. Komputerowy system kontroli biletów czuwa nad komfortem i bezpieczeństwem zwiedzania i nie dopuści, aby w podziemiu znalazło się więcej niż 300 osób. Jak w każdym muzeum, tak i tu są też systemy: antywłamaniowy, przeciwpożarowy i monitoringu.

Od piątku do niedzieli zwiedzanie trasy turystycznej będzie możliwe tylko po okazaniu bezpłatnych biletów, które można było odebrać kilka dni wcześniej. Nowe muzeum ruszy na dobre od poniedziałku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
wiecej »