Reklama

USA: „Łagodny despotyzm” nietolerancji religijnej

Arcybiskup Thomas Wenski, stojący od niedawna na czele Komitetu ds. Wolności Religijnej episkopatu Stanów Zjednoczonych przestrzegał przed „łagodnym despotyzmem” nietolerancji religijnej w swej ojczyźnie. W wywiadzie dla agencji CNA stwierdził, że „nowi Jakobini” wypędzają katolików z przestrzeni publicznej za ich przekonania.

Reklama

„Nie jesteśmy obywatelami drugiej kategorii z powodu naszej wiary” - powiedział stojący na czele archidiecezji w Miami hierarcha o polskich korzeniach, dodając, że nowa fala nietolerancji religijnej wypycha ludzi wierzących i wiarę z życia publicznego. Abp Wenski wskazał na prawa zakazujące publicznego finansowania szkół religijnych - uchylone przez Sąd Najwyższy w tym tygodniu - ale także ustawodawstwo zmuszające do wykupywania przez instytucje kościelne dla swych pracowników ubezpieczenia obejmującego finansowanie środków antykoncepcyjnych czy przypadek 21-letniego Jacka Dentona, który został usunięty ze stanowiska szefa samorządu studenckiego na Uniwersytecie Stanowym Florydy za obronę nauczania Kościoła.

"Wrogość wobec katolicyzmu przejawiającego się w życiu publicznym jest traktowaniem nas jako w jakiś sposób mniej godnych pełnego uczestnictwa w dobrodziejstwach życia amerykańskiego” - powiedział hierarcha. Wywiad miał miejsce po decyzji Sądu Najwyższego, który orzekł, że konstytucja stanu Montana dyskryminuje szkoły religijne, zabraniając im dostępu do programu stypendialnego finansowanego przez podatników. Abp Wenski przypomniał, że na przykład władze francuskie, kanadyjskie czy australijskie nie czynią trudności we wspieraniu rodziców, którzy posyłają swoje dzieci do szkół katolickich.

Innym niedawnym przykładem „łagodnego despotyzmu" w życiu amerykańskim, na który zwrócił uwagę abp Wenski, jest przypadek Jacka Dentona, byłego przewodniczącego senatu studenckiego Uniwersytetu Stanowego Florydy. W wyraził on zastrzeżenia co do niektórych stanowisk politycznych grup BlackLivesMatter.com, American Civil Liberties Union (Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich- ACLU), oraz Reclaim the Block na forum informacyjnym Katolickiego Związku Studentów tej uczelni. Zauważył, że BlackLivesMatter.com wspiera sieć afirmującą homoseksualizm i broni transgenderyzmu, podczas gdy ACLU „broni praw chroniących ośrodki aborcyjne”. Z kolei organizacja Reclaim the Block twierdzi, że zmniejszenie sił policyjnych wpłynie na większe bezpieczeństwo społeczne i popiera cięcia budżetowe w departamentach policji. Te stanowiska, jak powiedział, są „wyraźnie antykatolickie”. Został usunięty ze stanowiska za „wypowiedzi transfobiczne i rasistowskie”.

Przewodniczący Komitetu ds. Wolności Religijnej episkopatu USA stwierdził, że wydarzenia tego rodzaju stają się bardziej powszechne i zauważył, że katolicy coraz częściej padają ofiarą ostracyzmu, są wyśmiewani, a nawet pozbawiani pracy z powodu swoich przekonań religijnych.

Abp Wenski już wcześniej, w latach 2013-2016 był przewodniczącym Komitetu episkopatu ds. sprawiedliwości i rozwoju społecznego oraz w latach 2005-2008 komitetu ds. międzynarodowej sprawiedliwości i pokoju.

W 2014 roku odwiedził Kraków i uczestniczył w procesji ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-2°C Niedziela
noc
-3°C Niedziela
rano
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama