Parlament ponad unijnymi dyrektywami

Suwerenność brytyjskiego parlamentu po raz pierwszy zostanie zapisana explicite w ustawie, która potwierdzi też jego nadrzędność wobec dyrektyw UE - zapowiedział w środę szef MSZ William Hague na dorocznym zjeździe partii w Birmingham.

Hague zaznaczył, że wzajemny stosunek prawa obowiązującego w Zjednoczonym Królestwie stanowionego przez parlament i prawa europejskiego stanowionego przez Komisję Europejską nie zmieni się, ale w prawie brytyjskim zostanie wyraźnie stwierdzone, iż dyrektywy UE obowiązują w Wielkiej Brytanii z woli parlamentu.

Obecnie zasada suwerenności parlamentu określona jest w W. Brytanii w przepisach Common Law (prawa zwyczajowego), jako że kraj ten nie ma pisanej konstytucji (istnieje grupa najważniejszych aktów prawnych rangi konstytucyjnej, określających stosunki między najważniejszymi organami władzy w państwie i zasady dziedziczenia tronu, ale nie jednolity pisany dokument).

Jednak żaden z tych aktów prawnych nie stwierdza wyraźnie, że parlament jest najwyższą, suwerenną władzą.

W przemówieniu w Birmingham Hague zapowiedział, że jesienią pod obrady parlamentu trafi projekt ustawy (European Union Bill) wprowadzającej przejrzysty stan prawny. W konsekwencji nie będzie można przed sądem argumentować, że prawo brytyjskie uległo zmianie na skutek unijnych dyrektyw.

Dużym echem odbiła się w W. Brytanii przed kilkoma laty sprawa dwóch handlarzy, którzy nie podporządkowali się unijnym dyrektywom ws. jednostek wagi, sprzedając owoce na funty i uncje, zamiast na kilogramy i gramy, jak chciała Komisja UE. Władze lokalne wytoczyły im sprawę przed sądem, powołując się na unijne dyrektywy.

Po wejściu w życie ustawy proponowanej przez Hague'a będzie to już nie do pomyślenia.

Specjalna klauzula w proponowanej ustawie będzie wyraźnie stwierdzać, że prawo unijne obowiązuje w Zjednoczonym Królestwie na mocy ustawy z 1972 r., gdy W. Brytania wstąpiła do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (ang. European Communities Act), którą parlament może poprawić lub uchylić w każdym czasie.

Ustawa ma zawierać także postanowienie o tym, że każdy nowy traktat unijny wiążący się z przekazaniem nowych uprawnień parlamentu do Brukseli wymagać będzie rozpisania referendum. Ten konkretny punkt był podnoszony przez konserwatystów w kampanii wyborczej. (PAP)

asw/ az/ mc/

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
28°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
25°C Środa
noc
20°C Środa
rano
wiecej »