Synod Biskupów dla Bliskiego Wschodu

Na zaproszenie papieża Benedykta XVI delegaci z siedmiu Kościołów katolickich obrządku wschodniego oraz przedstawiciele Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy obradować będą w dniach 10-24 października.

Honorowymi przewodniczącymi zgromadzenia będą dwaj patriarchowie: maronicki – kard. Nasrallah Pierre Sfeir z Libanu i chaldejski – kard. Emmanuel III Delly z Iraku. Przewodniczącymi delegowanymi przez papieża do prowadzenia obrad będą natomiast: prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandri i patriarcha syryjski Ignace Youssif III Younan z Libanu. Relatorem generalnym zgromadzenia został mianowany patriarcha koptyjski Antonios Naguib z Egiptu, zaś sekretarzem specjalnym – maronicki arcybiskup Cypru, Youssef Soueif. Na Synodzie obecni też będą obserwatorzy z niekatolickich Kościołów Bliskiego Wschodu oraz kilku przedstawicieli islamu i judaizmu.

O. Samir jest jedną z głównych osób przygotowujących zgromadzenie Synodu dla Bliskiego Wschodu. Jest m.in. redaktorem Lineamenta – ogłoszonego w styczniu 2010 r. dokumentu przygotowującego obrady Synodu. W rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress” zwrócił on uwagę na dramatyczną sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie, gdyż chodzi o ich „być albo nie być” w regionie. Dlatego też najważniejsze problemy, o których mówi dokument przygotowawczy, to brak wolności religijnej, coraz silniejszy fundamentalizm islamski oraz trwający exodus chrześcijan. Dokument deklaruje też wolę większej współpracy ekumenicznej, a także z umiarkowanymi muzułmanami.

Tematykę zasygnalizowaną w Lineamenta, a także liczne komentarze z Kościołów obrządku wschodniego pogłębił papież Benedykt XVI w ogłoszonym w czerwcu br., podczas podróży apostolskiej na Cypr, dokumencie roboczym Instrumentum laboris, który będzie stanowił podstawę dla synodalnych rozważań i dyskusji. Zgromadzenie Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu przebiegać będzie pod hasłem: „Kościół katolicki na Bliskim Wschodzie: jeden duch i jedno serce „Kościół katolicki na Bliskim Wschodzie: wspólnota i świadectwo. «Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących» (Dz 4,32)”

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
wiecej »