Na zaproszenie papieża Benedykta XVI delegaci z siedmiu Kościołów katolickich obrządku wschodniego oraz przedstawiciele Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy obradować będą w dniach 10-24 października.
Kluczowa rola muzułmanów europejskich
Kluczową do odegrania rolę mają muzułmanie w Europie. Według o. Samira musi się udać pogodzenie wiary islamskiej z zachodnią kulturą, wyrażającą się m.in. poprzez prawa człowieka. Może to się stać wzorem dla świata muzułmańskiego. Oczywiście jest to długi proces i może trwać dziesiątki lat - uważa jezuita. Przyznaje jednocześnie, że zna osobiście wielu muzułmanów, którzy starają się być jednocześnie dobrymi muzułmanami i dobrymi Europejczykami. Islamowi potrzebna jest duchowa interpretacja, bo „ludzie pragną duchowości i wolności”.
O. Samir urodził się w 1938 r. w Kairze. Do zakonu jezuitów wstąpił w 1955 r. Jest profesorem Papieskiego Instytutu Wschodniego w Rzymie oraz Uniwersytetu św. Józefa w Bejrucie. Główne obszary jego działalności naukowej, to stosunki między chrześcijaństwem i islamem oraz badania chrześcijańskiej literatury arabskiej w założonym przez niego Archiwum Naukowym CEDRAC w Bejrucie.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.