Z okazji 75. rocznicy niepodległości Indonezji kardynał Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo wezwał wszystkich obywateli do zjednoczenia się i walki z korupcją, przemocą i zagrożeniami dla środowiska.
Indonezję nękają głośne przypadki korupcji, zamieszki oraz brutalne akty terroryzmu i nietolerancji ze strony religijnych ekstremistów. Niszczenie lasów tropikalnych, zanieczyszczenia wynikające z rolnictwa oraz odpady plastikowe degradują środowisko naturalne. „Niestety problemy te nasilają się z każdym rokiem. Indonezja musi zjednoczyć się w walce o poprawę swojego losu. Nie wystarczy upamiętnić rocznicę niepodległości, musimy wziąć na siebie odpowiedzialność za budowanie wspólnego dobra” - powiedział kard. Suharyo.
Purpurat wezwał wszystkich Indonezyjczyków do promocji sprawiedliwości społecznej w rodzinach, wspólnotach i parafiach. Podkreślił, że choroby społeczne, które trapią Indonezję, powinny jak najszybciej stać się priorytetem rządu. Z kolei o. Francis Xavier Mudji Sutrisno z Dżakarty zaznaczył, że problemy nigdy się nie skończą jeśli rząd nie zadba o egzekwowanie prawa. „Naszej polityce brakuje moralności. Demokracja bez skutecznego prawa stanowi podatny grunt dla przemocy, korupcji i działań szkodliwych dla środowiska” - powiedział jezuita.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.