Od 27 października kanały Telewizji Polskiej - TVP1, TVP2, TVP Warszawa, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia - będzie można oglądać darmowo w naziemnej telewizji cyfrowej - poinformowała w środę stacja.
Naziemna telewizja cyfrowa wprowadzana jest w całej Europie, sukcesywnie zastępując telewizję analogową.
Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości (HDTV). Transmisja cyfrowa to też większa efektywność wykorzystania częstotliwości radiowych, dzięki czemu możliwe będzie m.in. zwiększenie oferty programowej i obniżenie kosztów nadawania pojedynczego programu. Cyfryzacja umożliwi też nadawanie obrazu w różnych formatach, np. panoramicznym, a także równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych.
Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line). Możliwe będzie też m.in. wprowadzanie "kodów rodzicielskich", blokujących dzieciom dostęp do programów dla dorosłych.
By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z dekoderem MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika. TVP podała też, że nie będzie prowadziła ani sprzedaży, ani subsydiowania dekoderów niezbędnych widzom nie posiadającym odbiorników telewizyjnych przystosowanych do odbioru sygnału cyfrowego.
Uruchomienie telewizji cyfrowej TVP będzie się odbywało w czterech etapach. Za dwa tygodnie emisja rozpocznie się w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. (zasięgiem telewizji cyfrowej zostanie objęte 58 proc. mieszkańców tego obszaru). Potem - czyli do 27 kwietnia 2011 r. - ruszy w województwach: lubuskim, łódzkim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim (20 proc. mieszkańców tego obszaru), a do 27 października 2011 r. ma zostać uruchomiona w pozostałych województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. (45 proc. mieszkańców).
Do 27 kwietnia 2014 r. zasięgiem objętych zostanie 98 proc. mieszkańców Polski.
TVP Info będzie nadawane w odpowiednich dla województwa wersjach regionalnych.
Partnerem telewizji publicznej w tym przedsięwzięciu jest spółka TP Emitel (należąca do Grupy TP), które posiada sieć nadawczą na terenie całego kraju. Emitel będzie odpowiadać za emisję programów, przesyłanie sygnału oraz budowę i obsługę platformy teleinformatycznej. TVP zapłaci za to spółce przez najbliższych dziesięć lat około 615,6 mln zł.
Programy TVP będą emitowane cyfrowo w ramach tzw. trzeciego multipleksu. Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu (w tym wypadku TP Emitel) odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.
Emisje analogowe programów zostaną wyłączone nie wcześniej niż w połowie 2012 r. i nie później niż w połowie 2015 r. W tym czasie TVP będzie nadawać jednocześnie sygnały analogowe i cyfrowe, poszerzając stopniowo zasięg emisji cyfrowych. W telewizji cyfrowej TVP będzie też dostępna tzw. telegazeta.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.