Rząd, na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu, ma zaakceptować polsko-rosyjskie porozumienie dotyczące umowy gazowej. Zajmie się też projektem zmian w Kodeksie karnym dotyczącym karania stalkingu - nękania za pomocą maili czy telefonów.
Rada Ministrów omówi także m.in. Ramy Strategiczne Narodowego Planu Wprowadzenia Euro. Autorem dokumentu jest pełnomocnik rządu ds. wprowadzenia euro. Dokument zawiera m.in. skrócony bilans korzyści i kosztów przyjęcia europejskiej waluty, odpowiedź na pytanie, dlaczego chcemy przyjąć euro oraz informację, jak wejść do strefy euro. Nie wymienia jednak daty przystąpienia Polski do strefy euro.
Rząd rozpatrzy także przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który podnosi akcyzę na wyroby tytoniowe o 4 proc. w 2011 r. Podwyżka dotyczy papierosów, tytoniu do palenia oraz cygar i cygaretek.
Ministrowie zajmą się także projektem nowelizacji Kodeksu karnego wprowadzającym karalność stalkingu, czyli uporczywego, ciągłego i zamierzonego nękania m.in. za pomocą sms-ów, głuchych telefonów i poczty elektronicznej.
Zgodnie z proponowanym uzupełnieniem kodeksu osoba, która poprzez uporczywe nękanie innej osoby wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlegałaby karze więzienia do trzech lat. Tej samej karze podlegałaby osoba wykorzystująca wizerunek innej osoby lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej. Według proponowanej nowelizacji do 10 lat więzienia groziłoby zaś sprawcy, który w wyniku nękania doprowadził poszkodowanego do próby samobójczej.
Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiając latem projekt zmian informowało, powołując się na zlecone przez siebie badania, że spośród 10 tys. badanych Polaków co 10 stwierdził, że padł ofiarą stalkingu. Według obecnego stanu prawnego przestępstwa stalkingu najczęściej były karane na podstawie Kodeksu wykroczeń.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.