Rząd, na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu, ma zaakceptować polsko-rosyjskie porozumienie dotyczące umowy gazowej. Zajmie się też projektem zmian w Kodeksie karnym dotyczącym karania stalkingu - nękania za pomocą maili czy telefonów.
W niedzielę w Moskwie uzgodniono projekt międzyrządowego porozumienia w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski. Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział we wtorek w TVP1, że treść umowy międzyrządowej mają już członkowie rządu. Dodał, że ma nadzieję, iż we wtorek Rada Ministrów ją zatwierdzi. Powiedział też, że na dodatkowe dostawy gazu Polska dostała 10-proc. upust, a kiedy porozumienia w tej sprawie zostaną podpisane, PGNiG przystąpi do rozmów o obniżeniu cen w całości kontraktu.
Rządy Polski i Rosji negocjują dodatkowe dostawy gazu już od ubiegłego roku. Chodzi o zwiększenie dostaw o ok. 2 mld m sześc. gazu rocznie, ponieważ na początku 2009 r. surowiec do Polski przestał przesyłać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.
Na początku roku, gdy międzyrządowe porozumienie z Rosją ws. zwiększenia dostaw było już wynegocjowane, uwagi związane z operatorem zgłosiła Komisja Europejska. W związku z tym wątpliwościami Polska wstrzymała podpisanie dokumentu. Żeby doszło do zwiększenia dostaw gazu, porozumienie muszą podpisać nie tylko rządy Polski i Rosji. Obowiązującą umowę muszą także aneksować Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i spółka zależna od Gazpromu - Gazprom Export. Resort gospodarki zapewnił w niedzielę, że nie ma zagrożenia przerwania dostaw gazu do Polski.
Ministrowie wysłuchają też informacji o realizacji ustawy o grach hazardowych w I półroczu 2010 r. Nowa ustawa hazardowa - będąca jednym z efektów tzw. afery hazardowej - uchwalona została w listopadzie 2009 r., w życie weszła 1 stycznia 2010 r. Zakłada ona m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych (poza kasynami), zakaz urządzania wideoloterii, znaczny wzrost podatków od hazardu i ograniczenia w reklamie hazardu.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.