Rząd, na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu, ma zaakceptować polsko-rosyjskie porozumienie dotyczące umowy gazowej. Zajmie się też projektem zmian w Kodeksie karnym dotyczącym karania stalkingu - nękania za pomocą maili czy telefonów.
W niedzielę w Moskwie uzgodniono projekt międzyrządowego porozumienia w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski. Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział we wtorek w TVP1, że treść umowy międzyrządowej mają już członkowie rządu. Dodał, że ma nadzieję, iż we wtorek Rada Ministrów ją zatwierdzi. Powiedział też, że na dodatkowe dostawy gazu Polska dostała 10-proc. upust, a kiedy porozumienia w tej sprawie zostaną podpisane, PGNiG przystąpi do rozmów o obniżeniu cen w całości kontraktu.
Rządy Polski i Rosji negocjują dodatkowe dostawy gazu już od ubiegłego roku. Chodzi o zwiększenie dostaw o ok. 2 mld m sześc. gazu rocznie, ponieważ na początku 2009 r. surowiec do Polski przestał przesyłać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.
Na początku roku, gdy międzyrządowe porozumienie z Rosją ws. zwiększenia dostaw było już wynegocjowane, uwagi związane z operatorem zgłosiła Komisja Europejska. W związku z tym wątpliwościami Polska wstrzymała podpisanie dokumentu. Żeby doszło do zwiększenia dostaw gazu, porozumienie muszą podpisać nie tylko rządy Polski i Rosji. Obowiązującą umowę muszą także aneksować Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i spółka zależna od Gazpromu - Gazprom Export. Resort gospodarki zapewnił w niedzielę, że nie ma zagrożenia przerwania dostaw gazu do Polski.
Ministrowie wysłuchają też informacji o realizacji ustawy o grach hazardowych w I półroczu 2010 r. Nowa ustawa hazardowa - będąca jednym z efektów tzw. afery hazardowej - uchwalona została w listopadzie 2009 r., w życie weszła 1 stycznia 2010 r. Zakłada ona m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych (poza kasynami), zakaz urządzania wideoloterii, znaczny wzrost podatków od hazardu i ograniczenia w reklamie hazardu.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.