Konferencja Episkopatu Włoch wydała vademecum ws. walki z pedofilią

Nie spotykać się sam na sam z osobą małoletnią, unikać odizolowanych miejsc na spowiedź, informować rodziców o godzinie rozpoczęcia i zakończenia liturgii - te zalecenia zawarto w vademecum do walki z pedofilią, opracowanym przez Konferencję Episkopatu Włoch.

Celem, jak wyjaśniono we wtorek, jest "zachowanie czujności wobec zachowań i sytuacji, które mogłyby narazić najmłodszych na niebezpieczeństwo".

Konferencja włoskiego Episkopatu wydała dwa tomy poradnika, dotyczące zapobiegania nadużyciom, które mają być rozprowadzone w parafiach i skierowane do wychowawców, katechetów i duszpasterzy.

Położono w nich nacisk na "odpowiednie" zachowania. Jako kluczową regułę wymieniono "unikanie sytuacji, w której ksiądz znajdzie się sam na sam z osobą małoletnią w swoim mieszkaniu".

Ponadto jest tam zalecenie, by nieletni ministranci i chórzyści kościelni "w żadnym razie nie przebywali w kościele dłużej niż uzgodniono to z ich rodzinami". Należy też ponadto, zaznaczono, "unikać specjalnych relacji z jedną z osób lub tworzenia elitarnych kręgów".

W szczegółowym vademecum są także reguły dotyczące parafialnych wycieczek i kolonii. Zalecono stałą obecność wychowawców oraz umieszczanie dzieci i młodzieży w wieloosobowych pokojach pod ich czujnym okiem.

Reguły czujności rozszerzono na media społecznościowe i nowe technologie. Konferencja Episkopatu zabroniła wychowawcom fotografowania i nagrywania nieletnich bez zgody ich rodziców.

Biskupi podkreślili, że do nadużyć może dojść "także bez kontaktu fizycznego".

"Troska i ochrona małoletnich jest priorytetem, w co od zawsze zaangażowane są nasze parafie" - oświadczyła Konferencja Episkopatu Włoch.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
wiecej »