To to historyczny moment, w którym dzika reprywatyzacja w Warszawie odchodzi do przeszłości - ocenił na czwartkowej konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się do podpisanej przez prezydenta ustawy, ułatwiającej wypłatę odszkodowań w zw. z reprywatyzacją.
Wiceminister sprawiedliwości, przewodniczący Komisji do Spraw Reprywatyzacji Nieruchomości Warszawskich Sebastian Kaleta wziął w czwartek udział w konferencji prasowej dotyczącej ustawy w sprawie reprywatyzacji i odszkodowań. Ustawa w środę została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Kaleta przypomniał, że nowe przepisy spowodują, że niedopuszczalne będzie reprywatyzowanie nieruchomości, w których zamieszkują lokatorzy. "Tam, gdzie są roszczenia, ale również mieszkają lokatorzy nie będzie można oddać razem z nimi takiego budynku" - powiedział Kaleta.
Dodał, że komisja ds. reprywatyzacji wydała dotychczas łącznie 278 decyzji wobec 361, na podstawie których mieszkańcy powinni otrzymać odszkodowania bądź zadośćuczynienie. Zaznaczył, że wszystkie te sprawy były zaskarżane przez m.st. Warszawa poprzez sprzeciwy, których było dotychczas 260, a łączna kwota, która powinna trafić do mieszkańców to jest niemal 9 mln zł.
"Na mocy tej ustawy pieniądze, które komisja odzyskała dla miasta stołecznego Warszawy - to jest kwota niemal 20 mln zł - zostaną przekazane na fundusz reprywatyzacji, który jest funduszem rządowym i środki te w oparciu o wydane przez komisję decyzje zostaną wypłacone" - powiedział Kaleta.
Wiceszef MS podziękował za podpisanie ustawy m.in. prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz posłom i senatorom, którzy głosowali za ustawą oraz Patrykowi Jakiemu, członkom komisji weryfikacyjnej i społecznikom, którzy walczyli o koniec dzikiej reprywatyzacji. "To jest nasze wspólne dzieło i historyczny moment, w którym dzika reprywatyzacja w Warszawie przechodzi do przeszłości" - zaznaczył Kaleta.
Głównym celem podpisanej przez prezydenta ustawy o komisji weryfikacyjnej i gospodarce nieruchomościami jest usprawnienie procedury przyznawania odszkodowań dla lokatorów zreprywatyzowanych nieruchomości. Zgodnie ze zmianami sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowanie lub zadośćuczynienie przysługiwać będzie jedynie lokatorom, ale już nie m.st. Warszawa.
Ustawa przewiduje też, że wszystkie decyzje zaskarżone dotychczas wyłącznie przez miasto mają być uznane za ostateczne i prawomocne. Środki, z których wypłacone będą odszkodowania oraz zadośćuczynienia, w terminie 14 dni od wejścia w życia ustawy przekazane mają zostać przez ratusz na rachunek Funduszu Reprywatyzacji. W terminie 30 dni od wejścia w życie ustawy wypłacać ma je minister finansów.
Ustawa rozszerzyła też katalog przesłanek, które uniemożliwiają reprywatyzację, poszerzając go m.in. o przypadek zajmowania lokalu przez lokatora, a także np. przeznaczenie nieruchomości na cele nauki, oświaty i kultury, położenie gruntu w ramach publicznego kompleksu wypoczynkowego lub niemożność pogodzenia z prawidłowym ukształtowaniem stosunków sąsiedzkich.
Ponadto osoba składająca wniosek reprywatyzacyjny oraz jego ewentualni następcy prawni nie mogą być reprezentowani przez kuratora spadku lub kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.