W Iraku zginęło 22 polskich żołnierzy. Tyle samo pochłonęła dotąd misja afgańska. W kraju zostały osierocone dzieci, żony, matki, ojcowie… Ich opowieści o poległych na zagranicznych miskach polskich żołnierzach spisał Jarosław Dudała. Poza tym w najnowszym "Gościu Niedzielnym":
One way. Nie miewałem w życiu żadnych prywatnych objawień, czy widzeń. Nic z tych rzeczy. Ale pamiętam świetnie noc sprzed pół roku. Obudziło mnie wyraźne pukanie do drzwi. Wygramoliłem się z łóżka, patrzę: trzecia w nocy. Pukanie było bardzo wyraźne. To nie był sen. Wstałem, otwieram drzwi, na korytarzu nikogo. Cisza, pustka. Pomodliłem się: może komu to potrzebne? O świcie dostałem SMS-a: „Przed paroma godzinami zmarł o Joachim Badeni” – opowiada o. Leon Knabit w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem.
Nie liczmy na łatwe czasy. Nawet, jeśli zgodzimy się z tym, że żyjemy w czasach kryzysu, to nie powinniśmy oczekiwać, że nadejdą kiedyś jakieś łatwe czasy dla Kościoła - mówi kard. William Levada, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary w rozmowie o pontyfikacie Benedykta XVI, kryzysie Kościoła, ekumenizmie i nowej apologetyce.
Kościół poza Kościołem. W jakiej sytuacji duchowej i prawnej znajduje się osoba ekskomunikowana? Kiedy katolik sam siebie stawia poza Kościołem? I jak to się ma do posłów głosujących za metodą in vitro – zastanawia się Jacek Dziedzina.
Synod prześladowanych. Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie muszą stać się pełnoprawnymi obywatelami krajów, w których żyją – podkreślili uczestnicy zakończonego w Watykanie Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu. To oznacza poszanowanie ich godności i wolności religijnej. A tego wciąż nie ma… O owocach Synodu pisze Beata Zajączkowska.
10 mitów o in vitro. Czy in vitro to rzeczywiście tylko szczęście rodziców, którzy cieszą się z narodzin upragnionego dziecka? Słuchając wypowiedzi niektórych polityków, oglądając popularne audycje, a nawet śledząc losy bohaterów seriali, można odnieść wrażenie, że tak właśnie jest. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele mitów na temat in vitro powtarzamy bezkrytycznie. Z dziesięcioma najczęściej powtarzanymi rozprawia się Szymon Babuchowski.
Radość w cieniu tragedii. Czasem wszczepia się więcej zarodków, np. od 3 do 5, żeby kobieta na pewno zaszła w ciążę, a potem się je eliminuje, żeby zwiększyć szanse tych, które zostają. Zwykle eliminuje się te, które mają wady, ale jeżeli nie ma wad, to po prostu zabija się tam, gdzie trafi igła – mówi prof. Janusz Gadzinowski, kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, w rozmowie z Szymonem Babuchowskim.
Wam nie wolno? Lewicowo-liberalna część polskiej sceny politycznej medialnym zgiełkiem zareagowała na dokonaną przez przedstawicieli Kościoła moralną ocenę metody in vitro – twierdzi Andrzej Grajewski.
Student a katolik. Co przyciąga 1,5 tys. studentów, ściśniętych jak sardynki w największej auli UW? No chyba nie wykład ich profesorów? Nie, konferencje organizowane przez studencką organizację... katolicką. O studenckim stowarzyszeniu Soli Deo pisze Przemysław Kucharczak.
Prezydent, który podzielił Amerykę. Tradycyjnie w pierwszy wtorek po pierwszym poniedziałku listopada Amerykanie pójdą na wybory. Wybory, które mogą dużo zmienić. Wszystkie sondaże, a także sam przebieg kampanii wyborczej wskazuje, że Demokraci przegrają z Republikanami wspieranymi przez nową siłę polityczną, czyli ruch Tea Party – uważa Paweł Toboła-Pertkiewicz.
Śladami Franciszka. Pokazać świętość w filmie nie jest sprawą łatwą, o czym przekonało się wielu reżyserów. Spośród trzech filmów wydanych właśnie na DVD najlepiej z tematem poradził sobie Roberto Rossellini – twierdzi Edward Kabiesz.
Polska się uśmiecha. Chińczycy o Polsce nie wiedzą nic. Jesteśmy – a wynika to z badań – takimi Rosjanami, tylko że biedniejszymi. Jakieś znane polskie nazwisko? Żadnego. Naiwnie wierzymy, że przedmiotem kultu w Chinach jest Chopin. Nie jest, nawet on nas nie ratuje. Całe szczęście to właśnie w Chinach w tym roku odbyło się Expo. Z bliska tę międzynarodową wystawę przedstawiają Tomasz Rożek i Roman Koszowski.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.