Na audiencji środowej Papież Franciszek pobłogosławił figurkę Matki Bożej od Cudownego Medalika, która rozpoczyna nadzwyczajną pielgrzymkę po Włoszech. W trudnych realiach świata dotkniętego pandemią celem tej inicjatywy jest głoszenie nadziei i miłosiernej miłości Boga.
Pandemiczną peregrynację organizuje Rodzina Wincentyńska. Pragnie ona przypomnieć światu przesłanie Niepokalanej sprzed 190 lat, kiedy to objawiła się w Paryżu francuskiej mistyczce, św. Katarzynie Labouré. Zapewniła ją, że w trudnych czasach i w świecie dotkniętym różnego rodzaju kataklizmami specjalne łaski otrzyma, każdy kto zaufa Maryi, i z wiarą będzie nosił jej Cudowny Medalik.
To przesłanie zawierzenia i miłosierdzia będzie towarzyszyło peregrynacji figurki po całych Włoszech. Rozpocznie się ona 1 grudnia w regionie Lacjum, a zakończy za rok na Sardynii. Pomysłodawcy zachęcają, by zachowując obostrzenia sanitarne, organizować specjalne Eucharystie oraz spotkania modlitewne. Figurka nawiedzać będzie też w domach rodziny oraz chorych i niepełnosprawnych w szpitalach i domach opieki. Pielgrzymce towarzyszyć będzie zbiórka funduszy, które zostaną przekazane na pomoc osobom najbardziej dotkniętym skutkami pandemii. „Przywracanie nadziei, to także stawianie czoła ubóstwu pogłębionemu przez koronawirusa” – podkreślają organizatorzy peregrynacji, zachęcając, za Papieżem Franciszkiem, do budowania większego braterstwa i wyciągnięcia dłoni do potrzebujących.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.