Wlk.Brytania wstrzymuje loty cargo z Jemenu

Rząd Wielkiej Brytanii wstrzymuje wszelki nieeskortowany transport lotniczy cargo z Jemenu i Somalii - poinformowała w poniedziałek brytyjska minister spraw wewnętrznych Theresa May.

Minister May powiedziała również, że pasażerom lecącym w Wielkiej Brytanii nie będzie wolno zabierać w bagażu podręcznym tonerów do drukarek. Od wtorku nie będzie również dozwolone wysyłanie większych tonerów lotniczym cargo, o ile nie będą one nadawane przez zaaprobowaną przez rząd firmę transportową.

Restrykcje te są reakcją na znalezienie w piątek na pokładach dwóch samolotów lecących z Jemenu ładunków wybuchowych ukrytych w paczkach. We frachcie amerykańskiej firmy transportu powietrznego FedEx, że znaleziono drukarkę komputerową, w której ekranie znajdowały się materiały wybuchowe

Decyzja o zawieszeniu frachtu lotniczego z Somalii to krok prewencyjny, wynikający z założenia, że Al-Kaida w Jemenie utrzymuje kontakty z grupami terrorystycznymi w Somalii. Będzie on jeszcze rozpatrzony powtórnie w najbliższych tygodniach - powiedziała May parlamentarzystom, dodając, że dodatkowym powodem, dla którego restrykcje objęły również Somalię jest obawa o brak stosownych środków bezpieczeństwa na lotniku w Mogadiszu.

Wcześniej w poniedziałek premier David Cameron powiedział w Izbie Gmin, że Wielka Brytania zdeterminowana jest wykorzenić terroryzm, który rozprzestrzenia się na Półwyspie Arabskim i zobowiązała się pomóc arabskim sojusznikom w walce z tym zagrożeniem.

W piątek podczas międzylądowania w Wielkiej Brytanii i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich znaleziono w dwóch samolotach gotowane do zdetonowania materiały wybuchowe. Samoloty transportowe należące do firm UPS i FedEx leciały z Jemenu do USA. Paczki były wysłane z do synagog w USA.

Według amerykańskich władz przesyłki z materiałami wybuchowymi mają cechy charakterystyczne dla Al-Kaidy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
22°C Wtorek
rano
26°C Wtorek
dzień
26°C Wtorek
wieczór
24°C Środa
noc
wiecej »