Od ceremonii oficjalnego powitania w KPRM rozpoczęła się w czwartek wizyta w Polsce premiera Czech Petra Neczasa. Główne tematy rozmów z premierem Donaldem Tuskiem to: współpraca w UE, Grupie Wyszehradzkiej oraz kwestie gospodarcze.
Grupę Wyszehradzką tworzą cztery środkowoeuropejskie kraje: Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych poziomach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych. Nazwa grupy pochodzi od miasta Wyszehrad w północnych Węgrzech, gdzie w 1335 roku odbył się zjazd królów Czech, Węgier i Polski.
Tusk kilkakrotnie podkreślał, że Grupa Wyszehradzka to "prawdziwy fenomen" wart ciągłego wspierania. Jak mówił, cztery państwa coraz lepiej i skuteczniej ze sobą współpracują. W ocenie premiera obecnie nikt w Europie nie lekceważy starań i celów, jakie stawia przed sobą Grupa.
W lipcu na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie jej przywódcy zadeklarowali m.in., że będą koordynowali swoje działania w Unii Europejskiej oraz że będą ściśle współpracować w kwestii bezpieczeństwa energetycznego.
Premierzy Polski i Czech będą też rozmawiać o światowym kryzysie gospodarczym i o konieczności naprawy gospodarki. Izba niższa czeskiego parlamentu zaakceptowała we wtorek serię posunięć oszczędnościowych, mających poprawić stan finansów publicznych. Przewidują one m.in. obniżkę o 10 proc. wynagrodzeń pracowników sektora budżetowego; mają także zostać zlikwidowane różne świadczenia, w tym dodatki za wysługę lat.
Polska chce, aby kraje Europy Środkowej, w tym Czechy, działały wspólnie przy kształtowaniu przyszłego budżetu UE po 2013 roku.
Kolejne tematy rozmów to: bezpieczeństwo energetyczne, polityka spójności i stosunki dwustronne. Strona polska - która przejmuje prezydencję w Unii w II połowie 2011 roku - chce także rozmawiać o priorytetach swojego przewodnictwa oraz doświadczeniach czeskiej prezydencji.
Tusk z Neczasem będą rozmawiali również o ściślejszej współpracy państw Europy Środkowo-Wchodniej w Unii Europejskiej.
Podczas oficjalnej wizyty w Polsce czeski premier spotka się również z prezydentem, marszałkami Sejmu i Senatu oraz wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem. Planowany jest też jego udział w polsko-czeskim Forum Energetyczno-Inwestycyjnym. Neczas wygłosi ponadto na SGH wykład na temat współpracy czesko-polskiej w Europie Środkowej.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.