Od ceremonii oficjalnego powitania w KPRM rozpoczęła się w czwartek wizyta w Polsce premiera Czech Petra Neczasa. Główne tematy rozmów z premierem Donaldem Tuskiem to: współpraca w UE, Grupie Wyszehradzkiej oraz kwestie gospodarcze.
Grupę Wyszehradzką tworzą cztery środkowoeuropejskie kraje: Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych poziomach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych. Nazwa grupy pochodzi od miasta Wyszehrad w północnych Węgrzech, gdzie w 1335 roku odbył się zjazd królów Czech, Węgier i Polski.
Tusk kilkakrotnie podkreślał, że Grupa Wyszehradzka to "prawdziwy fenomen" wart ciągłego wspierania. Jak mówił, cztery państwa coraz lepiej i skuteczniej ze sobą współpracują. W ocenie premiera obecnie nikt w Europie nie lekceważy starań i celów, jakie stawia przed sobą Grupa.
W lipcu na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie jej przywódcy zadeklarowali m.in., że będą koordynowali swoje działania w Unii Europejskiej oraz że będą ściśle współpracować w kwestii bezpieczeństwa energetycznego.
Premierzy Polski i Czech będą też rozmawiać o światowym kryzysie gospodarczym i o konieczności naprawy gospodarki. Izba niższa czeskiego parlamentu zaakceptowała we wtorek serię posunięć oszczędnościowych, mających poprawić stan finansów publicznych. Przewidują one m.in. obniżkę o 10 proc. wynagrodzeń pracowników sektora budżetowego; mają także zostać zlikwidowane różne świadczenia, w tym dodatki za wysługę lat.
Polska chce, aby kraje Europy Środkowej, w tym Czechy, działały wspólnie przy kształtowaniu przyszłego budżetu UE po 2013 roku.
Kolejne tematy rozmów to: bezpieczeństwo energetyczne, polityka spójności i stosunki dwustronne. Strona polska - która przejmuje prezydencję w Unii w II połowie 2011 roku - chce także rozmawiać o priorytetach swojego przewodnictwa oraz doświadczeniach czeskiej prezydencji.
Tusk z Neczasem będą rozmawiali również o ściślejszej współpracy państw Europy Środkowo-Wchodniej w Unii Europejskiej.
Podczas oficjalnej wizyty w Polsce czeski premier spotka się również z prezydentem, marszałkami Sejmu i Senatu oraz wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem. Planowany jest też jego udział w polsko-czeskim Forum Energetyczno-Inwestycyjnym. Neczas wygłosi ponadto na SGH wykład na temat współpracy czesko-polskiej w Europie Środkowej.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.