Sawicki: W imieniu prezesa PSL prowadzę rozmowy z PiS

W imieniu prezesa PSL prowadzę rozmowy z różnymi politykami PiS ws. RPO, szefa IPN oraz unijnego budżetu - powiedział w środę poseł Marek Sawicki (PSL). Premier Mateusz Morawiecki nie musi być zakładnikiem radykała Zbigniewa Ziobry, w tej sprawie jesteśmy gotowi rozmawiać - podkreślił.

Sawicki pytany był w porannej rozmowie w Radiu RMF FM, czy PSL może podjąć rozmowy z obozem rządzącym w sprawie kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich i szefa Instytutu Pamięci Narodowej PN. "Może się pan rozczaruje, ale ja prowadzę takie rozmowy, także w imieniu prezesa Władysława Kosiniaka-Kamysza z różnymi politykami PiS, żeby dogadać się w tych dwóch sprawach i w sprawie także unijnej" - odpowiedział poseł PSL.

"Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki nie musi być zakładnikiem radykała Zbigniewa Ziobry i Solidarnej Polski, i w tej sprawie jesteśmy gotowi rozmawiać" - podkreślił Sawicki.

Pytany, na czym polega to "wyciagnięcie ręki" do PiS, Sawicki powiedział: "Przede wszystkim jeszcze raz mówię - inny tryb wyboru tych dwóch funkcji, a więc Rzecznika Praw Obywatelskich i szefa Instytutu Pamięci Narodowej i możemy o tym rozmawiać". "Ale przede wszystkim także rezygnacja z radykalnego stanowiska w sprawie budżetu Unii Europejskiej" - dodał poseł ludowców.

10 i 11 grudnia odbędzie się szczyt przywódców Unii Europejskiej, na którym dyskutowane będą m.in. możliwe rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu długofalowego budżetu Unii na lata 2021-2027. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na listopadowym posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

W zeszły piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Po rozmowie premier poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

Szef polskiego rządu zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PARTIE, PSL

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
29°C Sobota
noc
18°C Sobota
rano
21°C Sobota
dzień
22°C Sobota
wieczór
wiecej »