Postać kapłana powraca do literatury. Akademia Francuska uhonorowała swym Grand Prix du roman powieść Etienne’a de Montety pt. „La Grande épreuve – Wielka próba”. Jest to historia zainspirowana męczeństwem ks. Jacquesa Hamela.
Ks. Hamel zginął w 2016 r., bestialsko zamordowany przez dwóch młodych islamistów podczas odprawiania Mszy św. W chwili śmierci miał 86 lat. Prowadził proste życie księdza na prowincji, w małym miasteczku na peryferiach Rouen.
Etienne de Montety uczynił głównym bohaterem swej powieści właśnie tego prostego księdza, równie niepozornego jak bohater „Dziennika wiejskiego proboszcza” Georges’a Bernanosa, który za to dzieło w 1936 r. został wyróżniony tą samą prestiżową nagrodą litercką Akademii Francuskiej.
Jak przyznaje Etienne de Montetety tytuł książki „La Grande épreuve”, nawiązuje do Apokalipsy. Chodzi tu o „wielki ucisk”, któremu zostają poddani chrześcijanie. Zdaniem autora wyróżnionej powieści przez „wielką próbę” przechodzi dziś cała Francja. Przez lata chlubiliśmy się, że udało się nam uniknąć wojny, a dziś przemoc powraca do naszego społeczeństwa. Widzimy, że wartości, które nas kształtowały, nie są respektowane – mówi de Montety. - Jest to czas wielkiej próby, aby pozostać wiernym samemu sobie, ale także, aby umieć przekonać innych do tych wartości. W Apokalipsie „wielki ucisk” to męczeństwo, wierność aż do ofiary z własnego życia, aby pokazać, że są sprawy, dla których można żyć i umrzeć – powiedział francuski pisarz w wywiadzie dla Radia France Culture.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.