Diecezja łódzka świętuje jubileusz 100-lecia. Dziś, w samo południe w łódzkiej bazylice archikatedralnej zostały uroczyście otwarto Drzwi Święte i ogłoszono rok jubileuszowy. Odczytano także specjalnie na tę okazję napisany list papieża Franciszka.
Sobotnia Eucharystia była głównym wydarzeniem obchodów jubileuszu utworzenia diecezji łódzkiej.
Przewodniczył jej pochodzący z Łodzi legat papieski kard. Konrad Krajewski, który wspólnie z abp. Grzegorzem Rysiem i łódzkimi biskupami pomocniczymi otworzył Drzwi Święte.
ks. Kamil Gregorczyk /Archidiecezja Łódzka Drzwi Święte otwrzył ks. kard. Konrad KrajewskiWażność tego gestu wyjaśnił abp G. Ryś. - Po raz pierwszy przeszliśmy przez Bramę Roku Jubileuszowego ogłoszonego dla naszej archidiecezji przez Ojca Świętego Franciszka. Kościół zawsze objaśniał ten znak słowami Pana Jezusa z 10 rozdziału Ewangelii św. Jana. To Jezus jest bramą. Przez Niego wchodzimy w rzeczywistość Boga. Święty Paweł tłumaczy, że przez Jezusa wchodzimy w relację dziecięcą z Bogiem. To On, jak ojciec, uczy nas życia, na każdym jego etapie, towarzyszy nam i gromadzi jak rodzinę – mówił metropolita łódzki.
W odczytanym przez kard. Krajewskiego liście papież Franciszek wyjaśnił że „Jubileusz, choć odsyła naszą pamięć w przeszłość, nas samych jednak koncentruje na »dziś«. Dziś Pan chce do nas dotrzeć z nową świeżością: ze Słowem i działaniem, które ciągle potrafią nas zaskoczyć, uzdrowić, wyzwolić, wskrzesić! Pamiętajcie: Ewangelia jest ciągle przed nami! Nie po to odkrywacie historię naszego Kościoła, by się poddać bezpłodnej nostalgii utyskującej, że dobrze to już było; teraz może być już tylko gorzej; nasze kościelne «dziś» to wyłącznie kryzys, z którego Kościół już się nie podniesie… Nie! Nasze »dziś« nie należy do kryzysu! Nasze »dziś« należy do Pana. Jest Jego czasem: jest rokiem Jego łaski!" – napisał Ojciec Święty.
Papież Franciszek podkreślił także, że Łaska Jubileuszu jest przede wszystkim łaską ewangelizacji: "Pan Mnie namaścił, abym ewangelizował ubogich” (…) Trzeba przypomnieć, że właśnie w procesie takiej ewangelizacji rodził się Wasz łódzki Kościół: powstał w mieście, które wręcz "eksplodowało”, rozwijając się w ciągu XIX wieku od kilkuset do kilkuset tysięcy mieszkańców, w ogromnej większości ciężko pracujących w przemyśle włókienniczym. Można powiedzieć, że Wasz Kościół urodził się w samym środku "kwestii społecznej”: został posłany z Ewangelią do świata, który miał na imię "fabryka” – do kobiet pracujących w straszliwych warunkach po kilkanaście godzin dziennie, do ich nierzadko bezrobotnych mężów, do rodzin bez szans na własne mieszkanie czy godziwe wychowanie dzieci; do całych obszarów biedy i braku poczucia bezpieczeństwa – mimo heroicznego trudu – napisał Papież.
Na zakończenie liturgii w imieniu papieża Franciszka wszystkim wiernym papieskiego błogosławieństwa wraz z odpustem zupełnym udzieli kard. Konrad Krajewski.
Warto wspomnieć, że jubileuszowe uroczystości zainaugurowała Msza św. sprawowana w czwartek 10 grudnia dokładnie w 100. rocznicę ogłoszenia bulli Christi Domini papieża Benedykta XV, którą została powołana do istnienia diecezja łódzka. Tego dnia w bazylice archikatedralnej rozpoczęto obchody jubileuszowe. Do katedry zostały zaproszone delegacje młodych z duszpasterzami z całej archidiecezji. Przed Mszą św. podczas czuwania poprowadzonego przez zespół Mocni w Duchu uwielbiano Boga, dziękując za dar Kościoła łódzkiego. W trakcie czuwania wykład o dziejach Kościoła łódzkiego wygłosił ks. prof. Mieczysław Różański.
Później Mszy Świętej jubileuszowej przewodniczył abp Grzegorz Ryś, z którym modlili się: kard. Konrad Krajewski, abp senior Władysław Ziółek, łódzcy biskupi i kapłani. Jako że w skład archidiecezji wchodzi diecezja łowicka, w modlitwach uczestniczyli także biskupi: Andrzej F. Dziuba i Wojciech Osial.
Liturgię rozpoczął śpiew Sekwencji do Ducha Świętego, po którym wykonano specjalnie ułożony na 100-lecie hymn, do którego słowa napisała pochodząca z Bedlna Aleksandra Lucińska. Przed błogosławieństwem zgromadzeni wierni odmówili po raz pierwszy Modlitwę Jubileuszową przygotowaną specjalnie na rozpoczynający się rok.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.