"Tworząc środowisko wsparcia dla osób zranionych, chcemy także, wtedy, gdy to potrzebne, być ich głosem".
- Chcemy być rzecznikami praw ofiar - stwierdził podczas spotkania członków Inicjatywy "Zranieni w Kościele" z Państwową Komisją ds. Pedofilii przewodniczący Komisji dr hab. Błażej Kmieciak. Podkreślił również, że Inicjatywa "Zranieni w Kościele" jest pierwszą organizacją, z którą Komisja się spotyka. Jest to wyraz uznania dla tej formy działalności świeckich katolików.
- Wyraziliśmy pragnienie i oczekiwanie, żeby działania Państwowej Komisji ds. Pedofilii w sposób jednoznaczny służyły jej ustawowym celom, czyli ochronie czci, praw i godności osób skrzywdzonych przemocą seksualną - powiedzieli przedstawiciele Inicjatywy "Zranieni w Kościele".
Spotkanie odbyło się na zaproszenie Komisji w ramach cyklu spotkań z przedstawicielami środowisk i instytucji, których działania wspierają osoby pokrzywdzone w wyniku przestępstw seksualnych. Podczas dwugodzinnego spotkania omówiono historię Inicjatywy "Zranieni w Kościele", sposób jej działania od marca 2019 r., doświadczenia, owoce i wnioski wypływające z bliskiego zaufanego kontaktu z osobami skrzywdzonymi.
Przedstawiciele Inicjatywy przekazali wszystkim członkom Komisji rekomendacje, jakie zostały opracowane na podsumowanie pierwszego roku działalności. - Rekomendacje to owoc naszych doświadczeń towarzyszenia osobom skrzywdzonym przemocą seksualną we wspólnocie Kościoła. Tworząc środowisko wsparcia dla osób zranionych, chcemy także, wtedy gdy to potrzebne, być ich głosem - mówił Jakub Kiersnowski.
Inicjatywa "Zranieni w Kościele" to telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Kontakt telefoniczny przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które same doświadczyły wykorzystywania seksualnego ,oraz ich najbliższych. Otwarty jest również na wszystkich, dla których te grzechy ludzi Kościoła stały się zgorszeniem i przyczyną utraty zaufania do całej wspólnoty wiary. Inicjatywę tworzą świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez przedstawicieli Kościoła.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.