"Tworząc środowisko wsparcia dla osób zranionych, chcemy także, wtedy, gdy to potrzebne, być ich głosem".
- Chcemy być rzecznikami praw ofiar - stwierdził podczas spotkania członków Inicjatywy "Zranieni w Kościele" z Państwową Komisją ds. Pedofilii przewodniczący Komisji dr hab. Błażej Kmieciak. Podkreślił również, że Inicjatywa "Zranieni w Kościele" jest pierwszą organizacją, z którą Komisja się spotyka. Jest to wyraz uznania dla tej formy działalności świeckich katolików.
- Wyraziliśmy pragnienie i oczekiwanie, żeby działania Państwowej Komisji ds. Pedofilii w sposób jednoznaczny służyły jej ustawowym celom, czyli ochronie czci, praw i godności osób skrzywdzonych przemocą seksualną - powiedzieli przedstawiciele Inicjatywy "Zranieni w Kościele".
Spotkanie odbyło się na zaproszenie Komisji w ramach cyklu spotkań z przedstawicielami środowisk i instytucji, których działania wspierają osoby pokrzywdzone w wyniku przestępstw seksualnych. Podczas dwugodzinnego spotkania omówiono historię Inicjatywy "Zranieni w Kościele", sposób jej działania od marca 2019 r., doświadczenia, owoce i wnioski wypływające z bliskiego zaufanego kontaktu z osobami skrzywdzonymi.
Przedstawiciele Inicjatywy przekazali wszystkim członkom Komisji rekomendacje, jakie zostały opracowane na podsumowanie pierwszego roku działalności. - Rekomendacje to owoc naszych doświadczeń towarzyszenia osobom skrzywdzonym przemocą seksualną we wspólnocie Kościoła. Tworząc środowisko wsparcia dla osób zranionych, chcemy także, wtedy gdy to potrzebne, być ich głosem - mówił Jakub Kiersnowski.
Inicjatywa "Zranieni w Kościele" to telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Kontakt telefoniczny przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które same doświadczyły wykorzystywania seksualnego ,oraz ich najbliższych. Otwarty jest również na wszystkich, dla których te grzechy ludzi Kościoła stały się zgorszeniem i przyczyną utraty zaufania do całej wspólnoty wiary. Inicjatywę tworzą świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez przedstawicieli Kościoła.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.