Rekordowe kwesty na cmentarzach

W Krakowie i Kielcach padł rekord – w tym roku zebrano najwyższe od lat sumy. Bardzo dobrze wypadła kwesta na Starych Powązkach w Warszawie. W zbiórkę pieniędzy przeznaczanych na odbudowę historycznych nagrobków angażują się artyści, ale też coraz więcej młodzieży bierze udział w akcji.

W Kielcach padł rekord – zebrano ok. 75 tys. zł. Przy wszystkich cmentarzach w mieście przez trzy dni – od 31 października do 1 listopada – kwestowało ok. 750 osób, (co także jest rekordem w 18-letniej historii kieleckich kwest).

Również w Krakowie zebrano najwyższą od lat kwotę – 93 tys. zł. To już 30. zbiórka, organizowana przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, Stowarzyszenie Podgórze i Towarzystwo Przyjaciół Bronowic.

Bardzo dobry jest wynik zbiórki na Starych Powązkach – 240 tys. złotych udało się zgromadzić około 250 wolontariuszom, tylko o kilkanaście tys. mniej niż w rekordowym 2008 roku (ponad ćwierć miliona).

Około 36 tys. zł udało się zebrać organizatorom akcji „Ratujmy «Płockie Powązki»” zainicjowane po raz jedenasty przez Stowarzyszenie „Starówka Płocka”.

Ponad 14 tys. zł zebrali członkowie Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego, uczniowie i nauczyciele z sandomierskich szkół ponadgimnazjalnych oraz miejscy radni. W planach jest renowacja kilku zabytkowych nagrobków, a także wybrukowanie alejek na nekropoliach sandomierskich.

Na cmentarzu parafialnym w Klimontowie członkowie Towarzystwa Przyjaciół Klimontowa oraz uczniowie z miejscowej Szkoły Podstawowej kwestowali już po raz 10. na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. Za dotychczas zebrane pieniądze odnowiono kilka zabytkowych nagrobków z XVIII wieku.

Ponad 5 tys. złotych zebrano podczas tegorocznej kwesty na rzecz ratowania mogił zasłużonych
gnieźnian. Kwestę zorganizowano tradycyjnie w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych na
gnieźnieńskich cmentarzach. Kwestowało blisko 90 wolontariuszy. Organizatorami zbiórki byli: Rada Miasta Gniezna, Towarzystwo Miłośników Gniezna oraz Stowarzyszenie Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Zebrane datki przeznaczone zostaną na dokończenie renowacji mogił
zasłużonych gnieźnieńskich nauczycieli. Kwesta na gnieźnieńskich cmentarzach zorganizowana została po raz siódmy. Do tej pory udało się zebrać w sumie ponad 40 tys. zł.

Około 7 tysięcy złotych zebrano 1 listopada w Żywcu podczas kwesty na zabytkowe nagrobki. Było
to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii miasta. Organizatorami zbiórki byli przedstawiciele Towarzystwa Naukowego Żywieckiego oraz Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Urok starych cmentarzy

Najhojniejszych ofiarodawców spotyka się na starych cmentarzach. Na Starych Powązkach zebrano w tym roku 230 tys. zł. Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie 76 tys., a przy kompleksie starych nekropolii w Kielcach 47 tys. Na ofiarodawców działa prawdopodobnie urok starych cmentarzy, świadomość, że przekazane pieniądze mogą przyczynić się do odnowienia pomników nagrobnych tak wybitnych Polaków jak Helena Modrzejewska, Jan Matejko czy rodzina Kossaków, ale również osób mniej znanych.

Artyści, twórcy, kolejarze, młodzież

Stanisław Szrek, jeden głównych organizatorów kwesty, prezes Stowarzyszenia Dziedzictwa Narodowego, ocenia, że najlepiej w tym roku spisała się młodzież szkolna. „Kwestowało aż ok. 500 uczniów z kieleckich szkół, a tylko 250 dorosłych. Przy niektórych stanowiskach brakowało nam pełnej obsady” – mówił w rozmowie z KAI.
Wysoko ocenia współpracę z nauczycielami, wymieniając z nazwiska Halinę Bakalarz–Jachym, nauczycielkę historii z VII LO, która monitorowała współpracę ze szkołami. Szrek zauważa, że bardzo ofiarnie pojedyncze osoby kwestowały w podkieleckim Białogonie i na Piaskach. „Przez cały dzień ciężar kwesty spoczywał tam na jednej osobie”  – mówi.

Tradycyjnie w zbiórki angażują się artyści i wybitne osobowości życia kulturalnego. W Warszawie i Krakowie od lat kwestują popularni aktorzy i znani dziennikarze. Na Powązkach co roku od lat można spotkać Alinę Janowską, Maję Komorowską, Andrzeja Kopiczyńskiego (kwestuje on od 30 lat. Na Cmentarzu Rakowickim zawsze można być pewnym, że spotka się Annę Dymną z puszką w dłoni. Ale w zbiórki angażuje się wielu ludzi młodych – w pierwszej kweście na cmentarzu żywieckim uczestniczyli licealiści.

Na warszawskim Powązkach w tym roku po raz pierwszy kwestowali członkowie Towarzystwa Miłośników Kolejnictwa. Pracownicy kolei pragną odnowić nagrobki swoich wybitnych kolegów, którzy spoczywają na najstarszym warszawskim cmentarzu.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
29°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
27°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
wiecej »