Australia: Władze nie przejmą katolickich cmentarzy

Rząd australijskiego stanu Nowa Południowa Walia zrezygnował z planu przejęcia zarządu nad wszystkimi cmentarzami, także kościelnymi. Decyzję ogłosiła stanowa premier Gladys Berejiklian po tym, jak projekt przedstawiony 25 maja przez panią minister wód, nieruchomości i mieszkalnictwa Melindę Pavey spotkał się z ostrym sprzeciwem m.in. archidiecezji Sydney.

Metropolita Sydney abp Anthony Fisher argumentował, że realizacja tego planu położyłaby „kres ponad 150-letniej roli Kościoła w grzebaniu zmarłych, utrzymaniu grobów i wspieraniu rodzin pogrążonych w żałobie”. W liście do duchowieństwa hierarcha wskazał, że rolę tę przejęłaby świecka, rządowa biurokracja, podczas gdy „troska o zmarłych jest misją duchową, nie świecką”.

– Nasza wiara uczy, że jest to jeden z naszych uczynków miłosierdzia co do ciała i to leży u podstaw sposobu, w jaki dbamy o nasze cmentarze. Rząd zdaje się widzieć we własności cmentarzy jedynie źródło dochodu, bez wrażliwości na jej element duchowy ani na życzenia rodzin zmarłych – wskazał hierarcha.

Według planów ministerialnych chodziło o skonsolidowanie zarządzania wszystkimi cmentarzami, które są uważane za grunty publiczne, pod jednym wielowyznaniowym, interdyscyplinarnym zarządem, powołanym przez rząd. Minister Pavey argumentowała, że jest to konieczne, by stawić czoła brakowi miejsc pochówku i problemom finansowym pięciu dotychczasowych zarządów cmentarzy. Jednym z nich jest Katolicki Metropolitalny Zarząd Cmentarzy, który ma obecnie trzy cmentarze i niedawno zakupił ziemię pod stworzenie dwóch kolejnych.

Na łamach dziennika „The Australian”, abp Fisher wyraził opinię, że za planem stoi chęć wstrzymania tradycyjnych pochówków i zmuszenia wszystkich do kremacji zmarłych, a nawet zamiar likwidacji dotychczasowych grobów, by wykorzystać tereny cmentarne pod budownictwo.

Przywódca opozycji Chris Minns pochwalił premier za odsunięcie od sprawy pani minister, która „podjęła złą decyzję”.

Tymczasem, choć zrezygnowano z planu minister Pavey, nadal mają trwać konsultacje w sprawie zarządzania cmentarzami. Zajmie się tym obecnie wicepremier John Barilaro. Portal 7 News Sydney poinformował, że rząd stanowy nadal rozważa sprawę przejęcia zarządu nad cmentarzami, jednak z wyłączeniem katolickich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Wtorek
dzień
24°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
18°C Środa
rano
wiecej »