Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak powiedział w poniedziałek w Rzeszowie, że w Polsce potrzebna jest współpraca, a czas "partii wielkich kłótni" już się kończy.
"Te przykłady różnego rodzaju awantur i konfliktów, które są już wewnątrzpartyjne, pokazują, że czas partii wielkich kłótni kończy się i potrzebne są w naszym kraju rozwiązania pozytywne: współpraca, kooperacja" - powiedział na konferencji prasowej.
Podkreślił także, że w najbliższych wyborach liczy na wygraną bardzo dobrych gospodarzy i samorządowców, którzy potrafią dobrze przeprowadzić inwestycje. Jego zdaniem, takie umiejętności cechują kandydatów PSL.
"W wyborach samorządowych ludzie nie lubią fundować sobie tego zamieszania i bałaganu. Jak wybierają wójta czy burmistrza, to chcą mieć takiego, który nie jest jakiś odlotowy szałaput, tylko taki, który rzeczywiście potrafi dobrze przygotować i przeprowadzić inwestycje, potrafi zadbać o to, aby były dobre drogi, dobra szkoła, dobre wodociągi" - powiedział szef PSL.
Podał także, że w wyborach samorządowych kandyduje 25 tys. członków i sympatyków jego partii.
Odpowiadając na pytanie, czy w szeregach PSL znajdzie się miejsce dla byłych posłanek PiS: Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Elżbiety Jakubiak odpowiedział, że to zależy od nich samych, od ich zamiarów i gotowości współpracy. "Bardzo mocno trzeba podkreślić, że PSL jest chyba jedyną taką partią w pełni demokratyczną, gdzie te mechanizmy sprawiają, że mogą występować różne poglądy, różne spojrzenia, ale łączy nas jedno - wspólne przekonanie o tym, że ważna jest współpraca, działanie ponad podziałami i umiejętność porozumienia się" - zaznaczył.
Zapytany, czy PSL może zyskać w sytuacji, gdy PiS traci poparcie, powiedział, że w polityce zmiana i przebudzenie powinny sprawić, "że zyskają ci kandydaci, którzy są na serio i poważni, a ci, którzy się awanturują i z tego uczynili technologię zdobywania władzy, pójdą na odpoczynek, bo starczy już tego użerania się i tych wielkich awantur".
Wicepremier wręczył w Rzeszowie decyzje o przyznaniu bezzwrotnych pożyczek z Funduszu Poręczeń Kredytowych pięciu pierwszym przedsiębiorcom z Podkarpacia, dotkniętym skutkami powodzi. Pożyczki wynoszą do 50 tys. zł.
Uczestniczył także w odznaczaniu około 450 strażaków PSP i OSP, żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, ratowników WOPR za udział w akcji ratowniczej podczas ostatniej powodzi i w usuwaniu jej skutków. Wśród wyróżnionych znalazł się sam Waldemar Pawlak i wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta.
Ponadto w czasie uroczystości podkarpackim strażakom przekazano 72 wozy ratowniczo-gaśnicze (55 dla OSP i 17 dla PSP).
Podczas wizyty w Rzeszowie Pawlak uczestniczył także w międzynarodowej konferencji Project Management, której głównym tematem były innowacje jako siła rozwoju Unii Europejskiej.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.