Etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19 zdecydowanie będziemy chcieli rozpocząć od seniorów, bo najważniejsze jest dla nas wyszczepienie osób najbardziej zagrożonych powikłaniami - powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Rzecznik MZ pytany był na czwartkowej konferencji prasowej, kiedy przeciwko COVID-19 będą szczepieni nauczyciele. "Etap pierwszy zdecydowanie będziemy chcieli rozpocząć od naszych seniorów. Najważniejsze dla nas, by zaszczepić ludzi, którzy są najbardziej zagrożeni powikłaniami, a tymi osobami są zdecydowanie osoby starsze" - powiedział Andrusiewicz. Podkreślił, że osoby powyżej 60. roku życia to grupa najbardziej wrażliwa, która powinna zostać jak najszybciej wyszczepiona.
"Oczywiście, jak tu podkreślałem wcześniej, również domy pomocy społecznej. To jest naszą intencją, by domy pomocy społecznej zaszczepić jak najszybciej. Myślę, że już jutro państwa poinformujemy, jak domy pomocy społecznej będą szczepione" - dodał.
Na uwagę, że w takim razie nauczyciele będą szczepieni raczej w lutym niż w styczniu, odparł: "Pewnie raczej po wyszczepieniu osób starszych".
Andrusiewicz przypomniał również, w jaki sposób osoby z grupy pierwszej będą mogły zapisywać się na szczepienia. Wyjaśnił, że 15 stycznia osoby z tej grupy będą zarejestrowane w systemie e-skierowań i będą miały do wyboru trzy sposoby zapisania się na szczepienie: poprzez internetowe konto pacjenta, przez infolinię lub w czasie wizyty w swojej przychodni. Podkreślił, że szczepienia osób będących w grupie pierwszej rozpoczną się 25 stycznia.
27 grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. Obecnie, czyli w pierwszej kolejności, szczepieni są pracownicy służby zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.
We wtorek szef KPRM Michał Dworczyk, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień, zapowiedział, że szczepienia pierwszej grupy - do której zakwalifikowano osoby powyżej 60 lat, pensjonariuszy domów pomocy społecznej, pracowników służb mundurowych oraz nauczycieli - mają się rozpocząć 25 stycznia.
Natomiast od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia dla wszystkich innych chętnych. Będzie można umawiać się na konkretny termin za pośrednictwem infolinii 989, Internetowego Konta Pacjenta, w placówkach POZ czy w punkcie szczepień.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.