Okrągła rocznica wykluczenia niemieckiego protestanta z Kościoła katolickiego przypadła w ubiegłą niedzielę.
500 lat po nałożeniu kary ekskomuniki na Marcina Lutra Stolica Apostolska i Światowa Federacja Luterańska potwierdzają wolę podążania drogą prowadzącą do jedności – zapewnił w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan. Okrągła rocznica wykluczenia niemieckiego protestanta z Kościoła katolickiego przypadła w ubiegłą niedzielę.
Świadectwem wspólnie podejmowanych starań jest zdaniem kard. Kocha nowe wydanie wspólnej katolicko-luterańskiej deklaracji o usprawiedliwieniu. Jest to jedna z głównych kwestii, która przez wieki dzieliła chrześcijan obu wyznań. Mówi kard. Koch.
„Jest to kwestia podstawowa dla naszego chrześcijańskiego życia: jak osiągnąć zbawienie i jak w nim wytrwać? Temat ten wzbudził w XVI w. wielkie kontrowersje, które doprowadziły ostatecznie do rozbicia Kościoła. Czasy się jednak zmieniły. Dziś katolicy i luteranie mogą już razem w „zróżnicowanym konsensusie” wyznawać, że to jedynie dzięki łasce poprzez wiarę w zbawcze działanie Chrystusa, a nie na podstawie naszych zasług, jesteśmy przyjmowani przez Boga i otrzymujemy Ducha Świętego, który odnawia nasze serca, uzdalnia nas i powołuje do pełnienia dobrych uczynków. Udostępniając nowe poprawione tłumaczenie na język włoski deklaracji o usprawiedliwieniu oraz inne teksty w dniu, kiedy katolicy i luteranie wspominają 500. rocznicę nałożenia ekskomuniki na Marcina Lutra, które miało miejsce 3 stycznia 1521 r., Światowa Federacja Luterańska oraz Papieska Rada dla Popierania Jedności Chrześcijan potwierdzają swe zaangażowanie, by od konfliktu dążyć do jedności.“
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści