Reklama

Sto dni Bronisława Komorowskiego

Podpisał ponad 50 ustaw, mianował nowych ambasadorów, złożył wizyty w Brukseli, Paryżu, Berlinie i Watykanie, przyznał dziesięć Orderów Orła Białego - w niedzielę, 14 listopada, mija sto dni od zaprzysiężenia prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Reklama

5.10. - Prezydent obserwował na poligonach w Bemowie Piskim koło Orzysza i w Ustce ćwiczenia połączonych sił zbrojnych z udziałem wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej i wojsk specjalnych Anakonda 2010.

Komorowski spotkał się z marszałkami Sejmu Grzegorzem Schetyną i Senatu Bogdanem Borusewiczem oraz premierem Donaldem Tuskiem w sprawie dopalaczy. Politycy poparli inicjatywę rządu zmierzającą do szybkiego zaostrzenia przepisów ws. dopalaczy.

7.10. - Olgierd Dziekoński został sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta (ma koordynować zespół doradców prezydenta). Ponadto prezydent powołał na swoich społecznych doradców ds. samorządu profesorów: Michała Kuleszę, Jerzego Regulskiego i Pawła Swianiewicza oraz dra Jarosława Nenemana.

Prof. Kulesza i Regulski to współtwórcy reform samorządowych, prof. Swianiewicz jest geografem, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim; Jarosław Neneman był wiceministrem finansów.

8.10. - Komorowski zdecydował o wycofaniu z Trybunału Konstytucyjnego dwóch wniosków złożonych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kwestionujących konstytucyjność zmian w ordynacji prezydenckiej oraz w ustawie o NIK.

10.10. - Prezydent zapowiedział w radiu Zet, że postara się doprowadzić do tego, by w miejscu katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku powstało "odpowiednio godne upamiętnienie" ofiar. Ocenił, że Lech Kaczyński ma już "królewski pomnik", w postaci sarkofagu na Wawelu.

Komorowski odznaczył Orderem Orła Białego prof. Stefana Stuligrosza. Twórca i dyrygent "Poznańskich Słowików" otrzymał odznaczenie z rąk prezydenta podczas benefisu z okazji 90. urodzin.

12.10. - Prezydent przekazał kondolencje rodzinom i bliskim ofiar wypadku busa w Nowym Mieście nad Pilicą, w którym zginęło 18 osób. Z inicjatywy prezydenta w województwach mazowieckim i łódzkim obowiązywała trzydniowa żałoba.

Były premier Tadeusz Mazowiecki został strategicznym doradcą Komorowskiego. Na swych doradców prezydent powołał także: Henryka Wujca, Jan Lityńskiego, Jerzego Pruskiego, Jerzego Osiatyńskiego i Romana Kuźniara. Podczas uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, Komorowski powiedział, że zespół jego doradców ma budować "ducha Kancelarii Prezydenta", kształtować sposób myślenia i działania.

13.10 - Prezydent spotkał się z obecnym i byłymi szefami BBN na roboczym lunchu. Tematami rozmów szefów BBN była misja polskiego wojska w Afganistanie, nowa koncepcja strategiczna NATO oraz rola i funkcjonowanie BBN.

Prezydent wyraził zgodę na przedłużenie polskiej misji wojskowej w Afganistanie o kolejne pół roku. Nowe postanowienie obowiązujące do 13 kwietnia 2011 roku nie przewiduje zmiany liczebności kontyngentu

«« | « | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama