Sto dni Bronisława Komorowskiego

Podpisał ponad 50 ustaw, mianował nowych ambasadorów, złożył wizyty w Brukseli, Paryżu, Berlinie i Watykanie, przyznał dziesięć Orderów Orła Białego - w niedzielę, 14 listopada, mija sto dni od zaprzysiężenia prezydenta Bronisława Komorowskiego.

14.10. - Komorowski spotkał się z goszczącym w Warszawie szefem UEFA Michelem Platinim. Prawie godzinę trwał ich wspólny lot helikopterem nad stolicą. Komorowski pokazał gościowi z Francji budowę Stadionu Narodowego i innych obiektów przygotowywanych na piłkarskie mistrzostwa Europy 2012.

Prezydent podpisał ustawy: o ewidencji ludności, która likwiduje obowiązek meldunkowy od 1 stycznia 2014 roku oraz nowelę ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka.

Komorowski złożył także swój podpis pod nowelą ustawy o cenach i kontroli skarbowej, w myśl której sprzedawcy nie będą musieli obniżać ceny towaru wadliwego bądź uszkodzonego.

Komorowski powołał byłego przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Stanisława Dąbrowskiego na I prezesa Sądu Najwyższego.

Prezydent spotkał się z warszawskimi studentami. Odpowiadał na pytania dotyczące m.in. studenckich zniżek na przejazdy komunikacją miejską, walki z dopalaczami, a nawet o to, gdzie mają żywić się warszawscy studenci po zlikwidowaniu baru mlecznego zwanego "Karaluchem".

15.10. - Komorowski wraz z małżonką rozpoczął trzydniową wizytę we Włoszech; w Rzymie spotkał się z prezydentem Giorgio Napolitano. Rozmowa prezydentów dotyczyła przyszłości UE i jej relacji z krajami sąsiadującymi na południu i na wschodzie. Komorowski zwrócił uwagę na zaangażowanie Włoch w projekt Unii dla Śródziemnomorza, a Polski - w Partnerstwo Wschodnie.

Komorowski wręczył w Rzymie grupie Włochów Medale Wdzięczności, przyznawane przez Europejskie Centrum Solidarności cudzoziemcom, którzy nieśli pomoc Polakom oraz demokratycznej opozycji w latach 80.

16.10. - Ponad pół godziny trwała audiencja Komorowskiego u papieża Benedykta XVI w Watykanie. Po zakończonej rozmowie w cztery oczy, jedynie z udziałem tłumacza, do prezydenta dołączyła małżonka Anna Komorowska i członkowie polskiej delegacji.

Ojciec święty podarował parze prezydenckiej różańce. Komorowski ofiarował papieżowi faksymile z Biblioteki Narodowej pierwszej strony koncertu Fryderyka Chopina f-moll, oprawione w białą skórę, z komentarzem w języku włoskim, oraz podobnie oprawiony album rękopisów Chopina ze zbiorów Biblioteki Narodowej. Od Benedykta XVI otrzymał natomiast Złoty Medal Pontyfikatu.

Para prezydencka uczestniczyła we mszy św. w kaplicy polskiej znajdującej się niedaleko grobu Jana Pawła II. Anna i Bronisław Komorowscy złożyli kwiaty przy grobie polskiego papieża. Prezydent mówił, że jest dla niego ważne, iż będzie mógł pomodlić się przy grobie Jana Pawła II w dniu 32. rocznicy jego wyboru na papieża.

Komorowski powiedział, że zaprosił Benedykta XVI do Polski i dodał, że zaproszenie dla papieża jest stałe. Rozmowa polskiego prezydenta z głową Kościoła Katolickiego dotyczyła też procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II oraz polsko-rosyjskiemu pojednania.

Komorowskiego odwiedził też polski cmentarz wojenny na Monte Cassino.

17.10. - Prezydent z małżonką uczestniczył w mszy św. na placu św. Piotra, podczas której papież Benedykt XVI kanonizował sześcioro błogosławionych. Nowym polskim świętym ogłosił krakowskiego księdza Stanisława Kazimierczyka, żyjącego w XV wieku. Pozostali nowi święci pochodzą z Australii, Kanady, Hiszpanii i Włoch.

Prezydent w drodze powrotnej z Rzymu poinformował dziennikarzy, że wizyta w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa planowana jest na 6 grudnia.

Komorowski wyraził nadzieję, że w kwestii regulacji dotyczących metody in vitro politycy zawrą mądry i odpowiedzialny kompromis, który "doceniony" zostanie także przez Kościół. Komorowski podtrzymał w rozmowie z dziennikarzami zamiar, by jego kancelaria stała się miejscem spotkań różnych środowisk politycznych. Jak zapowiedział, w kancelarii będzie jedno miejsce dla kogoś, kto reprezentowałby "opozycję prawicową".

18.10. - Prof. Irena Wóycicka została ministrem ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta. Komorowski wręczył jej powołanie na stanowisko podsekretarza stanu.

19.10. - Prezydent mianował trzynastu nowych ambasadorów, m.in. w Iranie, Irlandii, Azerbejdżanie, Słowenii, Danii i Maroku. Na placówki pojechali bliscy współpracownicy szefa MSZ Radosława Sikorskiego - Cezary Król, Rafał Wiśniewski i Witold Spirydowicz.

Komorowski złożył wyrazy głębokiego współczucia rodzinie Marka Rosiaka, który został zastrzelony w łódzkim biurze PiS (biuro zaatakował 62-letni Ryszard C.). Prezydent również "łączył się w nadziei" z rodziną ciężko rannego Pawła Kowalskiego.

«« | « | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
wiecej »